Telefon numaranızı bırakın,
ekibimiz en kısa sürede sizinle iletişime geçsin.
Adınız Soyadınız :
Telefon Numaranız :
sizi arayalım
Apple Hakkında Bilinmeyenler

Tüketici elektroniği, bilgisayar yazılımı ve kişisel bilgisayar tasarlayan Apple, 1976 yılında kurulmuş ve günümüze kadar gelmiştir.Ürettiği elektronik cihazlar sayesinde popüler olanApple şirketi insanlar tarafından en çok merak edilen bir şirket olarak gizemini koruyor.Bu nedenledir ki şirketin kurucusu olan Steve Jobs‘un sinema filmi çekilmişti.

Dünyanın en çok bilinen bilgisayar şirketi Apple’nin günümüzde yakalamış olduğu başarı hiç şüphesiz herkesi etkilemiştir.Piyasaya sürdüğü akıllı cihazlar ile gündemde kalmayı da başaran firmanın hala birçok kişi tarafındanbilinmeyen özellikleri bulunmaktadır.En başta şirketin ismini verdiği ve logosunda bulunan elmanın ne ifade ettiği bilinmemektedir.Öylesine konulmuş bir logo olduğu söylenemez tabi ki de.

Sadece ürettiği teknolojik ürünlerle değil bu ürünler sayesinde sızdırılan bilgiler ve farklı şirketlerle olan çatışmalardan dolayı yaptığı açıklamalarla da adından söz ettiren bir firmaolmuştur Apple.Dünyanın en çok kazanan firmasının hakkında bilinmeyen ilginç gerçekleriyazımızda okuduğunuzda çok şaşıracaksınız.Şimdi o bilgilere geçelim.

 

Apple Logosunun Anlamı:

Bilindiği üzere Apple’nin logosunda ısırılmış elma bulunmaktadır.Logonun neden ısırılmış elma olduğu konusunda iki tane fikir ortaya atılmıştır.İlki Steve Jobs’un Adem ile Havva hikayesinde geçen elmanın göz önüne aldığıdır.İkincisi ise ilk bilgisayarların üretiminde çalışmakta olan Alan Turing’in intihar etmek için bir elmayı zehirleyerek aldığı bir ısırık sonrası ölmesinden söylenmektedir.

Apple’nin İlk Logosu:

Apple’nin ilk logosu ünlü fizikçi Isaac Newton’ın kafasına düştüğü elma sayesinde yerçekimi kanunlarını elde ettiği anı resmetmektedir.Logoda ünlü fizikçi ağacın altında oturuyor ve elma kafasına düşmek üzeredir.Bu logo Apple kurucularından Ronald Wayne’e aittir.

Apple’i Kurmak İçin Satılanlar:

İlk “Apple I” bilgisayarında kullanacakları parçaları alabilmek için, Steve Jobs, Volkswagen minibüsünü ve eski bir HP çalışanı olan Steve Wozniak ise Hawlett-Packard 65 marka bilimsel hesap makinesini satmışlardır. Bir hesap makinesinin sermaye elde edebilmek için satılması şaşırtıcı gelebilir ancak 1976 yılında bilimsel hesap makineleri günümüzün dizüstü bilgisayarları gibiydi.

İlk Apple’nin Fiyatı:

Apple ürünleri her zaman yüksek bir fiyat etiketine sahip olmuştur. Enflasyon farkını hesaba katarsak, “Apple I” bilgisayarın satış fiyatı günümüzdeki en pahalı Apple bilgisayarlarıyla baş edebilecek bir etikete sahipti ve 17 inç ekrana sahip bir MacBook Air’den pahalıydı. ”Apple I” 666,66 dolar gibi imalı gelebilecek bir fiyat etiketiyle piyasaya sürülmüştü.

Macintosh Nedir?

Apple’nin kullandığı işletim sistemi “Macintosh”  bir elma türüdür.Apple çalışanlarından Jef Raskin’in en sevdiği elma cinsidir.

iPod İsminin Anlamı:

Steve Jobs, ürün için bir slogan bulmuş ve cihazı “bin şarkı cebinizde” sloganıyla lanse etmeyi planlıyordu, ancak uygun bir isim konusunda karar verememişti. iPod markası, bu yeni cihaza kullanıcı dostu bir isim bulmak amacıyla Steve Jobs tarafından toplanan bir ekibin parçası olan, reklam yazarı Vinnie Chieco tarafından yaratıldı. Chieco, 2006 yılında bir dergiye verdiği reportajda; “Beyaz iPod’u görür görmez, “2001: Uzay Macerası” filmini düşündüm, geri kalanı sadece “iMac” deki gibi “i” önekini getirmekti” şeklinde konuştu.

John Appleseed Kimdir?

John Appleseed (elma tohumu) ismi, Apple tarihinde sık sık karşımıza çıktı ancak bugüne dek neden kullanıldığı konusunda hiçbir resmi açıklama yapılmadı. John Appleseed, 18. yüzyılda yaşayan Amerikalı yerleşimcilerdendi ve misyonerlik yapan bir çiftçiydi. İyi kalpli bir halk kahramanı ve elma tutkunu olarak bilinmektedir ve Apple şirketiyle tek görünen bağı da buradan gelmektedir. John Appleseed isminin ilk karşımıza çıktığı yerlerden birisi Leopard TextEdit program simgesiydi. Simgeyi büyüttüğünüzde John Appleseed imzalı bir mektubu görebiliyordunuz. İsmin karşımıza en bariz şekilde çıktığı yer ise bir iPhone reklamıydı.

Klasik Tişörtler:

Steve Jobs ve Apple’ın endüstriyel tasarım bölümünün başkan yardımcısı Jony Ive tüm Apple ürünlerinin tanıtımına her zaman aynı tişörtle çıktığı görülüyor.

ISO 14001:2015 ÇEVRE GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ
ISO 14001 ÇEVRE GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ NEDİR?ISO 14001 çevre yönetim sistemi içinde yaşadığımız çevreye, doğaya etkilerimizi ele alan koruma amaçlı yönetim sistemidir.ISO 14001 BELGESIISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi belgesi ürün ve hizmetlerden oluşan faaliyet alanınızdaki işlerin çevre üzerindeki etkilerini kontrol altına alarak çevrenize zarar vermeden katkılar sağlamanız amacıyla geliştirilmiş kalite yönetim standardıdır.Çevreci firma olabilmek amacıyla gayret gösteren firma sayısı her geçen gün artmaktadır. ISO 14001 sadece ticari ve yasal zorunluluklarla değil, sosyal sorumluluk kapsamında da kendisini ispatlamak isteyen kuruluşlara yol gösterir.ISO bu amaçla ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemini uygulamaya koymuştur. ISO 14001 standardı uygulandığında ticari engellemelere veya yasal mevzuat yapısını sekteye uğratmadan işletmenin çevresel faaliyetlerini düzenler.Çevrenin korunması ve kirlenmesinin engellenmesi ISO 14001 belgesiyle amaçlanan hedeftir.ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi
Devamı »

bloglar

ISO 14001:2015 ÇEVRE GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ
GMP Belgesi
CE BELGESİ
ISO 14001: 2015 öncesi beş aşamalı çevre yönetim sistemi
BEYSU Büyükşehir kalitesi ile büyüyecek
ISO 27001 Belgelendirme Temel ve Diğer Önemli Standartlar
Kırşehir Aeü'de ISO:27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Eğitimi
İZAYDAŞ, ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi sertifikasını almaya hak kazandı