Telefon numaranızı bırakın,
ekibimiz en kısa sürede sizinle iletişime geçsin.
Adınız Soyadınız :
Telefon Numaranız :
sizi arayalım
Bilgisayarı kim buldu?
Bilgisayarı kim buldu?

BİLGİSAYAR DENİLİNCE, TARİHÇE İLK HESAP MAKİNESİNE KADAR ULAŞIYOR. ANCAK BİLİNEN ANLAMDA İLK BİLGİSAYAR, 1947 YILINDA BASINA TANITILAN ENIAC. BULUŞÇULARI İSE JOHN MAUCHLY VE PRESPER ECKERT.

Bilgisayarlar denilince aklımıza 20’nci yüzyıl geliyor. Ancak bu işin tarihçesine bakınca, süreç 1962’de Blaise Pascal ile birlikte başlıyor. Fransız matematikçi, fizikçi ve de teolog olan Pascal’ın geliştirdiği hesap makinesi bazı kaynaklara göre ilk bilgisayar olarak geçiyor. Hal böyle olunca bu işin ilk atası, abaküs ile sayı sayan Çinliler desek yeridir. Zaten bazı kaynaklar Pascal’ın abaküs’ten ilham aldığını yazıyor.

Pascal    abacus
Pascal’ın sadece toplama-çıkarma yapabilen hesap makinesini Alman bilim adamı Gottfreid Wilhelm von Leibniz, 1694 yılında geliştiriyor ve ilk dört işlemi yapan hesap makinesin ortaya çıkıyor. Yıl 1937’ye geldiğinde ABD’li Howard Hathaway Aiken, logaritma ve trigonometri çözebilen, daha uzun işlemler yapan bir hesap makinesi yapıyor.

Buraya kadar andığımız herkesin uzmanlık alanı hesap makinesi ama bütün bu çalışmalar bilgisayar fikrini besliyor ve sonuçta ortaya ENIAC (Electronic Numerical Integrator and Computer) çıkıyor.

SİPARİŞİ AMERİKAN ORDUSU VERDİ

ENIAC, günümüzde hala kullandığımız RAM’lı bilgisayarın atası. Kaynaklara göre 1941 yılında Amerika’nın 2’nci Dünya Savaşı’na katılmasıyla birlikte ordu, Pensilvanya Üniversitesi bünyesindeki Moore School of Electrial Engineering’e, uzun menzilli top ve füzelerdeki hesap hatalarını gidecek bir cihaz sipariş ediyor. Tabi ki gizli. Bilim adamları John Mauchly ve Presper Eckert de, 4 yıl çalışarak 500 bin dolar maliyetle ENIAC’ı geliştiriyor. Savaş Eylül 1945’te sona erdiği için bu makineye ihtiyaç kalmadığı belirtiliyor ve ENIAC, 1947 yılında basına tanıtılıyor. O yıllarda başka yerlerde başka çalışmalar da yürütüldüğü biliniyor ama ENIAC, tarihe geçiyor.


Bilgisayarların atası ENIAC “Dev Beyin’ olarak adlandırılması sanırız, 167 metrekarelik bir alanı kaplamasından kaynaklıyor. Bu dev cihaz, önce bilimsel araştırmalarda sonra da endüstriyel olarak kullanılıyor. 1955 yılına kadar hizmet veriyor. Bugün parçaları Amerikan Ulusal Müzesi’nde sergilenen ENIAC, daha az maliyetle çalışan EDVAC adlı bilgisayarın gelişmesiyle tarih oluyor. EDVAC’ı geliştirenler de ENOAC’ın mucitleri John Mauchly ve Presper Eckert’in başında olduğu ekip. Sonra John von Neumann’ın geliştirdiği ORDVAC adlı bilgisayar geliştiriliyor. Sonra başkaları…


Yazıyı buraya kadar okumuş bazı arkadaşların, “İyi ama ilk bilgisayar IBM’e ait değil miydi” soracaklarını tahmin ediyoruz. Küçük bir hatırlatma; IBM’in 1981 yılında devrim niteliğindeki hamlesi, ilk kişisel bilgisayarı yani personal computer’i (PC) piyasaya sürmesiydi. Akıllarda ilk olarak kalması ise son derece normal. IBM 5150 piyasaya çıkarken 5 yılda 250 bin adetlik satış hedefleniyordu, bir yılda ulaşılan rakam ise tam 1 milyon adet oldu. IBM 5150’nin babası olarak kabul edilen kişi ise William C. Lowe.

Devir Patent Tescil Ofisi..
ISO 14001:2015 ÇEVRE GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ
ISO 14001 ÇEVRE GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ NEDİR?ISO 14001 çevre yönetim sistemi içinde yaşadığımız çevreye, doğaya etkilerimizi ele alan koruma amaçlı yönetim sistemidir.ISO 14001 BELGESIISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi belgesi ürün ve hizmetlerden oluşan faaliyet alanınızdaki işlerin çevre üzerindeki etkilerini kontrol altına alarak çevrenize zarar vermeden katkılar sağlamanız amacıyla geliştirilmiş kalite yönetim standardıdır.Çevreci firma olabilmek amacıyla gayret gösteren firma sayısı her geçen gün artmaktadır. ISO 14001 sadece ticari ve yasal zorunluluklarla değil, sosyal sorumluluk kapsamında da kendisini ispatlamak isteyen kuruluşlara yol gösterir.ISO bu amaçla ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemini uygulamaya koymuştur. ISO 14001 standardı uygulandığında ticari engellemelere veya yasal mevzuat yapısını sekteye uğratmadan işletmenin çevresel faaliyetlerini düzenler.Çevrenin korunması ve kirlenmesinin engellenmesi ISO 14001 belgesiyle amaçlanan hedeftir.ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi
Devamı »

bloglar

ISO 14001:2015 ÇEVRE GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ
GMP Belgesi
CE BELGESİ
ISO 14001: 2015 öncesi beş aşamalı çevre yönetim sistemi
BEYSU Büyükşehir kalitesi ile büyüyecek
ISO 27001 Belgelendirme Temel ve Diğer Önemli Standartlar
Kırşehir Aeü'de ISO:27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Eğitimi
İZAYDAŞ, ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi sertifikasını almaya hak kazandı