Telefon numaranızı bırakın,
ekibimiz en kısa sürede sizinle iletişime geçsin.
Adınız Soyadınız :
Telefon Numaranız :
sizi arayalım
Bilgisayarı kim buldu?
Bilgisayarı kim buldu?

BİLGİSAYAR DENİLİNCE, TARİHÇE İLK HESAP MAKİNESİNE KADAR ULAŞIYOR. ANCAK BİLİNEN ANLAMDA İLK BİLGİSAYAR, 1947 YILINDA BASINA TANITILAN ENIAC. BULUŞÇULARI İSE JOHN MAUCHLY VE PRESPER ECKERT.

Bilgisayarlar denilince aklımıza 20’nci yüzyıl geliyor. Ancak bu işin tarihçesine bakınca, süreç 1962’de Blaise Pascal ile birlikte başlıyor. Fransız matematikçi, fizikçi ve de teolog olan Pascal’ın geliştirdiği hesap makinesi bazı kaynaklara göre ilk bilgisayar olarak geçiyor. Hal böyle olunca bu işin ilk atası, abaküs ile sayı sayan Çinliler desek yeridir. Zaten bazı kaynaklar Pascal’ın abaküs’ten ilham aldığını yazıyor.

Pascal    abacus
Pascal’ın sadece toplama-çıkarma yapabilen hesap makinesini Alman bilim adamı Gottfreid Wilhelm von Leibniz, 1694 yılında geliştiriyor ve ilk dört işlemi yapan hesap makinesin ortaya çıkıyor. Yıl 1937’ye geldiğinde ABD’li Howard Hathaway Aiken, logaritma ve trigonometri çözebilen, daha uzun işlemler yapan bir hesap makinesi yapıyor.

Buraya kadar andığımız herkesin uzmanlık alanı hesap makinesi ama bütün bu çalışmalar bilgisayar fikrini besliyor ve sonuçta ortaya ENIAC (Electronic Numerical Integrator and Computer) çıkıyor.

SİPARİŞİ AMERİKAN ORDUSU VERDİ

ENIAC, günümüzde hala kullandığımız RAM’lı bilgisayarın atası. Kaynaklara göre 1941 yılında Amerika’nın 2’nci Dünya Savaşı’na katılmasıyla birlikte ordu, Pensilvanya Üniversitesi bünyesindeki Moore School of Electrial Engineering’e, uzun menzilli top ve füzelerdeki hesap hatalarını gidecek bir cihaz sipariş ediyor. Tabi ki gizli. Bilim adamları John Mauchly ve Presper Eckert de, 4 yıl çalışarak 500 bin dolar maliyetle ENIAC’ı geliştiriyor. Savaş Eylül 1945’te sona erdiği için bu makineye ihtiyaç kalmadığı belirtiliyor ve ENIAC, 1947 yılında basına tanıtılıyor. O yıllarda başka yerlerde başka çalışmalar da yürütüldüğü biliniyor ama ENIAC, tarihe geçiyor.


Bilgisayarların atası ENIAC “Dev Beyin’ olarak adlandırılması sanırız, 167 metrekarelik bir alanı kaplamasından kaynaklıyor. Bu dev cihaz, önce bilimsel araştırmalarda sonra da endüstriyel olarak kullanılıyor. 1955 yılına kadar hizmet veriyor. Bugün parçaları Amerikan Ulusal Müzesi’nde sergilenen ENIAC, daha az maliyetle çalışan EDVAC adlı bilgisayarın gelişmesiyle tarih oluyor. EDVAC’ı geliştirenler de ENOAC’ın mucitleri John Mauchly ve Presper Eckert’in başında olduğu ekip. Sonra John von Neumann’ın geliştirdiği ORDVAC adlı bilgisayar geliştiriliyor. Sonra başkaları…


Yazıyı buraya kadar okumuş bazı arkadaşların, “İyi ama ilk bilgisayar IBM’e ait değil miydi” soracaklarını tahmin ediyoruz. Küçük bir hatırlatma; IBM’in 1981 yılında devrim niteliğindeki hamlesi, ilk kişisel bilgisayarı yani personal computer’i (PC) piyasaya sürmesiydi. Akıllarda ilk olarak kalması ise son derece normal. IBM 5150 piyasaya çıkarken 5 yılda 250 bin adetlik satış hedefleniyordu, bir yılda ulaşılan rakam ise tam 1 milyon adet oldu. IBM 5150’nin babası olarak kabul edilen kişi ise William C. Lowe.

Devir Patent Tescil Ofisi..
CE BELGESİ
CE belgesi Avrupa Birliği içinde veya dışında üretilen ürünlerin birlik içinde dolaşımı ve satışı için birliğin kullanımını zorunlu tuttuğu belgedir. Kolayca açıklamak gerekirse ürünlere CE işareti koyarak vize vermektir.CE işareti kısaca İngilizce ifade olarak anlamı, "Conformite European" kelimelerinin baş harflerinden oluşturulmuş ve Türkçe, "Avrupa Standardlarına Uygunluk" manasına gelmektedir.CE belgesi  Avrupa kalite belgesidir. Avrupa’nın ithal ettiği ürünlerin sağlığa zararlı olup  olmadığı, kaliteye uygun olup olmadığının belgesidir. Avrupa pazarında ürünün yer almasını sağlar diyebiliriz.CE İŞARETİ TAŞIMASI ZORUNLU ÜRÜNLER NELERDİR?Yeni Yaklaşım Direktifleri kapsamında yer alan bütün ürünlerde CE belgesi bulunmalıdır. Aşağıdaki listede CE işareti taşıması zorunlu ürünler sınıf listesi belirtilmiştir. Avrupa birliği ülkelerine yapılan ürün ihracatlarında 23 adet CE uygunluk işareti bulundurması zorunlu olan ürün kategorileri bulunmaktadır. Bu uygunluk işaretlerinin n
Devamı »

bloglar

CE BELGESİ
ISO 14001: 2015 öncesi beş aşamalı çevre yönetim sistemi
BEYSU Büyükşehir kalitesi ile büyüyecek
ISO 27001 Belgelendirme Temel ve Diğer Önemli Standartlar
Kırşehir Aeü'de ISO:27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Eğitimi
İZAYDAŞ, ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi sertifikasını almaya hak kazandı
Bakırköy Belediyesi, ISO-27001-2017 bilgi güvenliği sertifikasını yeniden aldı
Altınordu Belediyesi personelleri 14001 Çevre Yönetim Standardını kapsayan eğitim aldı.