Telefon numaranızı bırakın,
ekibimiz en kısa sürede sizinle iletişime geçsin.
Adınız Soyadınız :
Telefon Numaranız :
sizi arayalım
Bir patent yarışı
Haberleşme serüveni bir kuşun kanadında başladı. O kışın kanadından günümüze kadar gelen haberleşme birçok aşamadan geçmiştir. Biz o zamanlara yetişemedik fakat posta güvercinlerini sizde benim gibi hatırlıyor olmalısınız. Hatta dumanla haberleşme geldi değil mi aklınıza? Dumanla haberleşme Antik Çin'de, Çin Seddi'nde bir düşman saldırısına engellenmişti. Kızıl dereli abilerimiz de dumanla haberleşirlerdi. Her kabilenin kendi sinyal verme sistemi vardı. Avustralya Aborjinleri de bu haberleşme yöntemini kullanırdı. Marla Morga’nın “Bir Çift Yürek” kitabını okuyanlar bilir, Avustralyalı kabilelerin telepatiyi nasıl kullandıklarını. Karadenizli abilerimizin ıslıkla haberleşmesinden bahsetmiyorum bile. Tarihi süreçte ulak, telgraf derken en son aşamada telefona rastlıyoruz. Telefon dediğimde tabi hemen aklınıza Instagramlı, Twetterlı, Snapchatlı bir şey gelmesin. Bildiğiniz çevirmeli telefon:)

Sağı solu belli olmayan ama bazen de parlak başarılara imza atan Floransalı Antonio Santi Giuseppe Meucci, Amerika Birleşik Devletlerine 1851 de gitti.1860’da  “Teletrofono” adını verdiği elektronikli aygıtın çalışma modellerini gözler önüne serdi. Meucci, Alexander Graham Bell’in telefon patentinden beş yıl önce yani 1871’de bir tür geçici patent başvurusunda bulundu. Çok iyi İngilizce bilmeyen ve işsiz olanMeucci, 1874’de başvurusu için gerekli olan 10 doları gönderemedi. Graham Bell’in patenti 1876 yılında tescillendi ve Meucci dava açtı.

Orijinal krokilerini ve çalışma modellerini laboratuvarlara yollamıştı. Olağanüstü bir tesadüf eseriGraham Bell’in tamda bu laboratuvarda çalıştığı ve modeller esrarengiz bir biçimde kaybolduğu söyleniyor.Alexander Graham Bell 1876 yılında telefonu icad etmiş ve Meucci bunun üzerine Graham Bell’e dava açmıştı. Dava devam ederken 1881 yılındaMeucci öldü. Bunun sonucunda söylenenlere göre icadın sahibi Antonio Santi Giuseppe Meucci değil, Alexander Graham Bell oldu. 2002’de ABD temsilciler meclisinin aldığı, Antonio Santi  Giuseppe Meucci nin hayatının ve başarılarının tanınması ve telefonunMeucci’nin icadı olduğunu kabul etmesi kararı ile dengeler kısmen sağlanmış oldu.

Antonio Santi  Giuseppe Meucci’nin başına gelen bu olay patentin öneminin bilincini sanırım açık bir şekilde ortaya koyuyor.Patenti teknik olarak daha resmi açıklayacak olursak; patent dosyaları teknoloji için en önemli bilimsel kaynakların başında gelmektedir. Üniversitelerde yapılan ve patentle korunmayan bilimsel araştırmalar üniversite arşivlerinde araştırmacıların kendilerini bulmasını beklerken, milyonlarca patent dosyası günümüzde teknik bir kaynak olarak internet ortamında araştırmacaların kolayca ulaşabileceği bilimsel kaynak haline gelmiştir. Patent literatürü başka hiç bir yerden erişemeyeceğiniz teknik bilginin en geniş tek vücududur. Küresel olarak, 40 milyon patent yayınlanmakta ve her yıl ortalama 1,5 milyon yeni patent dosyalanmaktadır. Dünyadaki teknik bilginin %80’i patent dosyalarında mevcuttur. Patentlerin amacı yeni keşif ve icatları tahrik ederek ve cesaretlendirerek toplumun  refahını artırmaktır. 

Devir Patent Tescil Ofisi. 

CE BELGESİ
CE belgesi Avrupa Birliği içinde veya dışında üretilen ürünlerin birlik içinde dolaşımı ve satışı için birliğin kullanımını zorunlu tuttuğu belgedir. Kolayca açıklamak gerekirse ürünlere CE işareti koyarak vize vermektir.CE işareti kısaca İngilizce ifade olarak anlamı, "Conformite European" kelimelerinin baş harflerinden oluşturulmuş ve Türkçe, "Avrupa Standardlarına Uygunluk" manasına gelmektedir.CE belgesi  Avrupa kalite belgesidir. Avrupa’nın ithal ettiği ürünlerin sağlığa zararlı olup  olmadığı, kaliteye uygun olup olmadığının belgesidir. Avrupa pazarında ürünün yer almasını sağlar diyebiliriz.CE İŞARETİ TAŞIMASI ZORUNLU ÜRÜNLER NELERDİR?Yeni Yaklaşım Direktifleri kapsamında yer alan bütün ürünlerde CE belgesi bulunmalıdır. Aşağıdaki listede CE işareti taşıması zorunlu ürünler sınıf listesi belirtilmiştir. Avrupa birliği ülkelerine yapılan ürün ihracatlarında 23 adet CE uygunluk işareti bulundurması zorunlu olan ürün kategorileri bulunmaktadır. Bu uygunluk işaretlerinin n
Devamı »

bloglar

CE BELGESİ
ISO 14001: 2015 öncesi beş aşamalı çevre yönetim sistemi
BEYSU Büyükşehir kalitesi ile büyüyecek
ISO 27001 Belgelendirme Temel ve Diğer Önemli Standartlar
Kırşehir Aeü'de ISO:27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Eğitimi
İZAYDAŞ, ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi sertifikasını almaya hak kazandı
Bakırköy Belediyesi, ISO-27001-2017 bilgi güvenliği sertifikasını yeniden aldı
Altınordu Belediyesi personelleri 14001 Çevre Yönetim Standardını kapsayan eğitim aldı.