Telefon numaranızı bırakın,
ekibimiz en kısa sürede sizinle iletişime geçsin.
Adınız Soyadınız :
Telefon Numaranız :
sizi arayalım
Dünya patent liginde yine sınıfta kaldık

Ekonomide büyümenin en önemli göstergesi olan patent sayısında Türkiye aradığını bulamıyor.

Ülkelerin ekonomideki gelişmişliğinin önemli göstergelerinden birisi olan patent başvurularında Türkiye pek çok sanayi ülkesinin gerisine düştü. Her yıl dünyadaki patent başvurularını açıklayan Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü
(WIPO) 2016 yılı uluslararası patentraporunu yayınladı.

Rapora göre dünya genelinde yüzde 7.3'lük artışla 233 bin patent başvurusu yapıldı. En çok patent başvurusunu 56 bin 595 adet ile ABD yaparken, Türkiye 1.068 başvuru ile 21'inci sıradan listeye girdi. Türkiye bir önceki yıl ise toplam bin 10 patent başvurusu yapmış ve yine 21'inci sırada kendisine yer bulmuştu. Patent başvurularında en dikkat çeken artışı ise Çin yaptı. 2015 yılında 29 bin 839 patent başvurusu yapan Çin, geçtiğimiz yıl yüzde 44.7'lik artışla 43 bin 168 patente ulaştı. Çin'in bu hızlı artışı sürdürmesi halinde önümüzdeki 2 yıl içinde birinci sıradaki ABD'yi geçmesi bekleniyor.
Patent başvurusunda ilk 15 sırada olan ülkelerin ağırlığını gelişmiş ülkeler oluşturuyor. İlk 15'te sadece Çin ve Hindistan gelişmekte olan ülkeler olarak yer alıyor. Gelişmekte olan ülkeler arasında en fazla patent düşüşü ise Kanada'da yaşandı. Kanada, geçtiğimiz yıl yüzde 17.3'lük düşüşle toplam 2 bin 333 patent başvurusu yaptı. Bu düşüşte en büyük etken Blackberry ve Nortel'den gelen düşük başvurular etkili oldu.

ASYA FİRMALARI ZİRVEDE

En çok patent başvurusu yapan şirketler içerisinde Çin'in iki büyük telekom şirketi ilk iki sırada yer aldı. Çin'in Shenzen kentinde faaliyet gösteren ZTE şirketi 4 bin 123 başvuru ile ilk, yine aynı şehirde konuşlu Huawei 3 bin 692 başvuruyla ikinci sırada yer aldı.
En fazla patent başvurusu yapan ilk 10'u 7 Asya, 3 de ABD şirketi oluşturdu. Patent başvurularında teknoloji alanında en çok başvuru 17 bin 776 adet ile dijital iletişim sistemlerinden geldi. İkinci sırada bilgisayar teknolojileri 17 bin 155, üçüncü sırada elektrikli makineler 14 bin 468, dördüncü sırada medikal teknolojileri 14 bin 468 ve beşinci sırada ölçü teknolojileri 9 bin 338 adet ile kendisine yer buldu.
TÜRK ÜNIVERSITESI YOK

Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü'nün 2016 patent raporunda, üniversitelerden yapılan başvurular da yer aldı. En fazla patent  başvurusu yapan 434 adet patent ile ABD'den Kaliforniya Üniversitesi olurken, Massachusetts 236 adet ile ikinci ve Harvard 162 ile üçüncü oldu. Üniversiteler listesine Suudi Arabistan'dan 2 okul girdi. Listeye girerken, Türkiye'den herhangi bir üniversite bu listede yer almadı.

Devir Patent Tescil Ofisi.
#patenthaber #markatescili #patent #patenttescili #tasarımtescili #devirpatent
CE BELGESİ
CE belgesi Avrupa Birliği içinde veya dışında üretilen ürünlerin birlik içinde dolaşımı ve satışı için birliğin kullanımını zorunlu tuttuğu belgedir. Kolayca açıklamak gerekirse ürünlere CE işareti koyarak vize vermektir.CE işareti kısaca İngilizce ifade olarak anlamı, "Conformite European" kelimelerinin baş harflerinden oluşturulmuş ve Türkçe, "Avrupa Standardlarına Uygunluk" manasına gelmektedir.CE belgesi  Avrupa kalite belgesidir. Avrupa’nın ithal ettiği ürünlerin sağlığa zararlı olup  olmadığı, kaliteye uygun olup olmadığının belgesidir. Avrupa pazarında ürünün yer almasını sağlar diyebiliriz.CE İŞARETİ TAŞIMASI ZORUNLU ÜRÜNLER NELERDİR?Yeni Yaklaşım Direktifleri kapsamında yer alan bütün ürünlerde CE belgesi bulunmalıdır. Aşağıdaki listede CE işareti taşıması zorunlu ürünler sınıf listesi belirtilmiştir. Avrupa birliği ülkelerine yapılan ürün ihracatlarında 23 adet CE uygunluk işareti bulundurması zorunlu olan ürün kategorileri bulunmaktadır. Bu uygunluk işaretlerinin n
Devamı »

bloglar

CE BELGESİ
ISO 14001: 2015 öncesi beş aşamalı çevre yönetim sistemi
BEYSU Büyükşehir kalitesi ile büyüyecek
ISO 27001 Belgelendirme Temel ve Diğer Önemli Standartlar
Kırşehir Aeü'de ISO:27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Eğitimi
İZAYDAŞ, ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi sertifikasını almaya hak kazandı
Bakırköy Belediyesi, ISO-27001-2017 bilgi güvenliği sertifikasını yeniden aldı
Altınordu Belediyesi personelleri 14001 Çevre Yönetim Standardını kapsayan eğitim aldı.