Telefon numaranızı bırakın,
ekibimiz en kısa sürede sizinle iletişime geçsin.
Adınız Soyadınız :
Telefon Numaranız :
sizi arayalım
Geçmişten Günümüze Patent
Patent terimi esas itibariyle “kamunun incelenmesine açık  mektup “ anlamına gelmektedir.  Tarihte  ilk olarak bugünkü tanıma tam uymasa bile 337 yılında Roma imparatoru  Konstantin’in  belirli sektörlerdeki zanaatkarları tüm sosyal hizmetlerden muaf tutması ve onlara imtiyazlar tanıması olarak karşımıza çıkmaktadır. Elizabeth ve 1.James döneminde kraliyet önceliği altında tekel imtiyazı verme politikası 1623 tarihli Tekel yasası olarak sonuçlandı ve patent sistemi İngiltere ‘de olduğu kadar uzun yıllar boyunca resmi bir sistem olmaktan çok uzaktı. Ama bugün olduğu gibi bir patent kavramı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Onlar mülk veya kişiye ait değildi, kraliyet onların satılmasına, transfer edilmesine, vasiyet olarak bırakılmasına izin vermezdi. İlk gerçek patentin  Floransa Cumhuriyeti’nde 1421 yılında ünlü mimar ve mucit Filippo Brunelleschi’ye ünlü mimari eseri Duomo of Florence’e   Carratan mermeri taşımak için tasarlanmış gemisi için verikdiği iddaa edilmektedir.  İlk patent yasası ile ise bir tartışma söz konusu değildir. Venedik Cumhuriyeti’ nin 19 mart 1474’te kabul ettiği patent yasası ilk patent yasası olarak kabul edilmektedir. Bu tarihten sonra hızlı bir şekilde kıta Avrupasına  yayılmıştır. 
Avrupa’da durum böyle iken ülkemizde bu kavramların ne zaman ortaya çıktığına isterseniz bakalım. 13. ,14. Yüzyıllara dayanan bu kavramları ilk olarak Ahilik müessesi içinde görmekteyiz. Ahilik sistemi buluşa dayanmakta, yenilikçilik  teşvik etmektedir. Geliştirilen yenilik için günümüzde patentlerde olduğu gibi bir tekel hakkı verilmekteydi. Ancak bu yeniliği ve tekniği  başka bölgelerde de kullanılmaktaydı. Avrupa ile benzer uygulamalar, hukuki düzenlemeler 1871 tarihli Eşya-i Ticariyeye Mahsus Alamet-i Farikalara Dair Nizamname" ve 1879 tarihli "İhtira Beratı Kanunu ile oluşmuştur.Bu düzenlemeler ülkemizde marka ve patent konularında ülkemizde yasal korumanın teşkil etmektedir. 24 Haziran 1994 tarihinde Sanayi  Ticaret Bakanlığına bağlı özerk bir kuruluş olan Türk Patent Enstitüsü kurulmuştur. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Bakan Işık geçtiğimiz günlerde yaptğı bir açıklamada ye bir Patent Kanununun yolda olduğunu belirten bir açıklama yaparak bu yasayla birlikte çağın şartlarına uygun hale getirileceğini belirtmiştir.
Aslında birazda sayısal verilerle ülkemizdeki durumu açıklığa kavuşturalım.TPE’nin istatistiklerine bakarak ülkedeki patent başvurusu  sayısı her geçen gün artmaktadır.2015 yılında 5 bin üzerinde başvuru ile en yüksek rakama çıkmıştır.Bu rakamın yarısının İstanbul’dan yapıldığını da açıklanan veriler ortaya koymaktadır.Bu konuda lider konumunda olan ülke ise Çin.

Devir Patent Tescil Ofisi.
ISO 14001:2015 ÇEVRE GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ
ISO 14001 ÇEVRE GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ NEDİR?ISO 14001 çevre yönetim sistemi içinde yaşadığımız çevreye, doğaya etkilerimizi ele alan koruma amaçlı yönetim sistemidir.ISO 14001 BELGESIISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi belgesi ürün ve hizmetlerden oluşan faaliyet alanınızdaki işlerin çevre üzerindeki etkilerini kontrol altına alarak çevrenize zarar vermeden katkılar sağlamanız amacıyla geliştirilmiş kalite yönetim standardıdır.Çevreci firma olabilmek amacıyla gayret gösteren firma sayısı her geçen gün artmaktadır. ISO 14001 sadece ticari ve yasal zorunluluklarla değil, sosyal sorumluluk kapsamında da kendisini ispatlamak isteyen kuruluşlara yol gösterir.ISO bu amaçla ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemini uygulamaya koymuştur. ISO 14001 standardı uygulandığında ticari engellemelere veya yasal mevzuat yapısını sekteye uğratmadan işletmenin çevresel faaliyetlerini düzenler.Çevrenin korunması ve kirlenmesinin engellenmesi ISO 14001 belgesiyle amaçlanan hedeftir.ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi
Devamı »

bloglar

ISO 14001:2015 ÇEVRE GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ
GMP Belgesi
CE BELGESİ
ISO 14001: 2015 öncesi beş aşamalı çevre yönetim sistemi
BEYSU Büyükşehir kalitesi ile büyüyecek
ISO 27001 Belgelendirme Temel ve Diğer Önemli Standartlar
Kırşehir Aeü'de ISO:27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Eğitimi
İZAYDAŞ, ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi sertifikasını almaya hak kazandı