Telefon numaranızı bırakın,
ekibimiz en kısa sürede sizinle iletişime geçsin.
Adınız Soyadınız :
Telefon Numaranız :
sizi arayalım
Göz kırparak video kaydedilir mi?
Sony, giyilebilir teknolojilere akıllı lensleri de eklemeyi hedefliyor. İşleviyse sıradan lenslerden çok akıllı bir telefonunkileri andırıyor. İşte detaylar!

Teknolojinin sıra dışı tarafı her geçen gün kendini göstermeye devam ediyor. Yeni gelişmelerle bir zamanlar hayâli dahi zor olan onlarca ürün hayatımızın bir parçası oldu. Sony'nin aldığı patent sayesinde de kontakt lensler artık görüşü düzeltmenin ve estetik kaygıların ötesine geçebilir. Tek bir göz kırpmayla video kaydedebilen ya da bir videoyu yeniden oynatabilen bir patent mevzubahis.

Ayakkabılar, saatler, takılar ve gözlüklerden sonra giyilebir akıllı teknoloji ürünlerine lensler de eklenecek gibi. Kullanıcılar akıllı kontakt lensleri göz kırpma hareketiyle kontrol edebilecek. Lens sayesinde kayıt alınabileceği gibi ürünün dahili hafızası önceden kaydedilmiş materyalleri yönetmeyi de mümkün hâle getiriyor.

7 BİLİM İNSANI ÇALIŞTI

Tokyo merkezli firma, patent başvurusunda 7 Japon bilim insanını mucitler arasında gösterdi. Sako Yoichiro, Iwasaki Masanori, Hayashi Kazunori, Kon Takayasu, Nakamura Takatoshi, Onuma Tomoya, Tange Akira, Şubat 2014'te başvurusu yapılan patentte ismi geçen kişiler.

Akıllı kontakt lenslerin göz kırpma hareketiyle yönetilecek olması soru işaretleri doğurabilir zira insanın bir saatte ortalama 1200 kez göz kırptığı biliniyor ancak Sony'nin iddiasına göre patentini aldıkları teknoloji istemsiz göz kırpmayla bilinçli olanları ayırabilecek zekaya sahip. 

Patent başvurusunda şöyle deniyor:

Genel olarak göz kırpma periyodu 0.2 ve 0.4 saniye arasında değişiyor dolayısıyla 0.5 saniyeyi aşan göz kırpma hareketi bilinçli olarak kaydedilecek. Ayrıca basınç, sıcaklık ve gücü elektrik enerjisine dönüştüren minik elektrik sensörleri olacak. Kullanıcılar böylelikle video oynatmak gibi hareketleri bilinçli göz hareketleriyle kontrol edebilecek.

Sony'nin akıllı kontakt lenslerinde piezoelektrik sensörlerin yanı sıra kızılötesi sensör, yön ölçmek için kullanılan jiroskop (düzdöner) ve ivmeölçer de bulunuyor. Ürün, elektromanyetik tetiklemeyle de güçlendirilmiş. 

GÖRÜNTÜLEME NASIL SAĞLANIYOR?

Akıllı kontakt lensler, video ve resimlerin gösterilmesinde elektroışımalı bir teknoloji kullanıyor. Dahili video kayıt ünitesi bir tarafa kullanıcıya yakınlaştırma, otomatik odaklama ve hatta netlik ayarı yapmaya da imkân verilmiş. Ayrıca, poz ve açıklık ayarları seçeneği mevcut. Baş kısmındaki hareketi algılayıp görüntüyü stabilize etmek için jiroskop kullanılıyor ve böylelikle kayıt kendi kendini doğru bir yörüngede ayarlayabiliyor.

Elektromanyetik indüksiyon sayesinde de cihazın içerisindeki manyetik alandaki iletkenlerin hafif bir hareketiyle elektrik üretiliyor. Cihaz böylelikle tam günlük bir kullanım vadediyor. Cihazdaki dahili hafıza sayesinde kullanıcı kayıtlı ögelerine kolaylıkla ulaşabiliyor.

Sony patenti almasına rağmen üretim henüz uzak bir ihtimal. Hatta kimilerince bilimsel bir fantezi ancak teknolojideki durdurulamaz ivme düşünüldüğünde bu akıllı lenslerle bir gün karşılaşmamız pek de şaşırtıcı olmayacak.

Devir Patent Tescil Ofisi.
#patenthaber #markatescili #patent #patenttescili #tasarımtescili #devirpatent
ISO 14001:2015 ÇEVRE GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ
ISO 14001 ÇEVRE GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ NEDİR?ISO 14001 çevre yönetim sistemi içinde yaşadığımız çevreye, doğaya etkilerimizi ele alan koruma amaçlı yönetim sistemidir.ISO 14001 BELGESIISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi belgesi ürün ve hizmetlerden oluşan faaliyet alanınızdaki işlerin çevre üzerindeki etkilerini kontrol altına alarak çevrenize zarar vermeden katkılar sağlamanız amacıyla geliştirilmiş kalite yönetim standardıdır.Çevreci firma olabilmek amacıyla gayret gösteren firma sayısı her geçen gün artmaktadır. ISO 14001 sadece ticari ve yasal zorunluluklarla değil, sosyal sorumluluk kapsamında da kendisini ispatlamak isteyen kuruluşlara yol gösterir.ISO bu amaçla ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemini uygulamaya koymuştur. ISO 14001 standardı uygulandığında ticari engellemelere veya yasal mevzuat yapısını sekteye uğratmadan işletmenin çevresel faaliyetlerini düzenler.Çevrenin korunması ve kirlenmesinin engellenmesi ISO 14001 belgesiyle amaçlanan hedeftir.ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi
Devamı »

bloglar

ISO 14001:2015 ÇEVRE GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ
GMP Belgesi
CE BELGESİ
ISO 14001: 2015 öncesi beş aşamalı çevre yönetim sistemi
BEYSU Büyükşehir kalitesi ile büyüyecek
ISO 27001 Belgelendirme Temel ve Diğer Önemli Standartlar
Kırşehir Aeü'de ISO:27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Eğitimi
İZAYDAŞ, ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi sertifikasını almaya hak kazandı