Telefon numaranızı bırakın,
ekibimiz en kısa sürede sizinle iletişime geçsin.
Adınız Soyadınız :
Telefon Numaranız :
sizi arayalım
Helal gıda kullanımı ve hassasiyeti artıyor
Gıda hayatımızın en temel vazgeçilmezlerinden biri. Helal gıda günümüzün en önemli meselelerinden biri olarak sürekli konuşuluyor. Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Helal ve Sağlıklı Gıda Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Murat Şimşek, helal gıdanın kullanımı konusunda açıklamalarda bulundu.

Birçok bilim dalında olduğu gibi helal ve sağlıklı gıda araştırmalarının da insanı merkeze aldığını ifade eden Murat Şimşek, “Temiz ve sağlıklı yaşama isteği, zararlara karşı kendini koruma bilinci, insanda mevcut fıtrî bir duygudur. Bununla birlikte sağlıklı yaşam koşullarına sahip olma ve beslenme temel bir insan hakkı ve ihtiyacıdır. Günümüzde gıda ve hizmet sektörleri inanılmaz derecede büyümüş, çeşitlenmiş ve uluslararası boyut kazanmıştır. Hammaddeden katkı maddelerine kadar binlerce ürün gıda üretiminde kullanılırken; turizmden ulaşıma, kozmetikten enerjiye birçok yeni hizmet ve tüketim alanları ortaya çıkmıştır. Bütün bu alanların sağlık açısından olduğu gibi, İslami açıdan da değerlendirilmesi bir zorunluluk halini almıştır” diye konuştu.

HELAL YAŞAM GÜNCELLİĞİNİ KORUYOR
Helal ve sağlıklı yaşam konusunun hem bilimsel hem de kültürel açıdan güncelliğini koruduğunun altını çizen Şimşek, “Bunun içerisinde yer alan helal ve sağlıklı gıda meselesi ise en geniş ve en önemli kısmını teşkil eder. İnterdisipliner çalışmayı da gerekli kılan bu alan, tıpçılar, kimyacılar, gıdacılar ve ilahiyatçıların ortak bir çalışma sahasıdır. Nitekim bu disiplinlerin birbiriyle uyum içerisinde yer alması ve ortak paydalarda birleşmeleri, alan bilgilerini birbirleriyle harmanlamaları sayesinde karşılaşılan problemlere daha etkin çözümler bulunabilir. Helal denince ilk akla gelen helal lokmadır. Bu alan, sofradan çatala, üretimden beslenmeye varıncaya kadar uzun aşamaları içerir. Dolayısıyla helal ve sağlıklı gıda ve beslenme bilincinin anlaşılması ve yaygınlaştırılması, sosyal farkındalığın artırılması önemlidir” şeklinde konuştu.

BELGELENDİRME SON YILLARDA HIZLANDI
Helâl belgelendirmenin, yetkili kurumlar tarafından ilgili ürün veya hizmetlerin İslami kurallara uygun olması durumunda yapılan bir işlem olduğunun altını çizen Şimşek, Türkiye’de helal belgelendirme çalışmaları son yıllarda hız kazanmış, sivil toplum örgütleri ile birlikte Türk Standardları Enstitüsü (TSE) de bu alanda çalışmalara başlamıştır. Bununla birlikte ülkemizde Dünya Helal Birliği, Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalama Araştırmaları Derneği (GİMDES) ve Konya Helal Derneği (HELALDER) gibi kuruluşlar da bulunmaktadır” dedi.

KONYA’DA HELAL BELGELİ 18 FİRMA VAR
“Ülkemizde helal sertifika almak isteğe bağlı bir işlemdir” diyen Şimşek, “Ayrıca bu alanda sertifika veren birçok ulusal ve uluslararası kuruluş bulunmaktadır. Dolayısıyla doğrudan tam sayıyı vermek mümkün gözükmemektedir. Ancak bazı alanlarda Konya’da Türk Standartları Enstitüsü’nden helal sertifikalı firmaların sayısını zikredebiliriz. Konya’da TSE Helal belgeli Un ve Unlu Mamullerde 2 firma (Karaman’da 5 firma); Süt ve Süt Mamullerinde 4 firma; Şeker ve Şeker Mamulleri de 4 firma; Tahıl Ve Tahıl Ürünlerinde 5 firma; Et ve Et Mamulleri - Büyükbaş ve Küçükbaş Hayvan Etleri 2 firma; Bitkisel Ve Hayvansal Kökenli Sıvı ve Katı Yağlarda 1 firma sertifikalıdır. Burada Konya ile ilgili olarak özellikle vurgulanması gereken husus ise Konya Şeker’in Torku vb. ürünlerinde TSE helal belgesi almış olmasıdır” ifadelerini kullandı.
Devir Kalite Danışmanlık Ofisi
#devirkalite #devir #kalite #helal #halal #helalbelgesi #ce #ıso #tse
CE BELGESİ
CE belgesi Avrupa Birliği içinde veya dışında üretilen ürünlerin birlik içinde dolaşımı ve satışı için birliğin kullanımını zorunlu tuttuğu belgedir. Kolayca açıklamak gerekirse ürünlere CE işareti koyarak vize vermektir.CE işareti kısaca İngilizce ifade olarak anlamı, "Conformite European" kelimelerinin baş harflerinden oluşturulmuş ve Türkçe, "Avrupa Standardlarına Uygunluk" manasına gelmektedir.CE belgesi  Avrupa kalite belgesidir. Avrupa’nın ithal ettiği ürünlerin sağlığa zararlı olup  olmadığı, kaliteye uygun olup olmadığının belgesidir. Avrupa pazarında ürünün yer almasını sağlar diyebiliriz.CE İŞARETİ TAŞIMASI ZORUNLU ÜRÜNLER NELERDİR?Yeni Yaklaşım Direktifleri kapsamında yer alan bütün ürünlerde CE belgesi bulunmalıdır. Aşağıdaki listede CE işareti taşıması zorunlu ürünler sınıf listesi belirtilmiştir. Avrupa birliği ülkelerine yapılan ürün ihracatlarında 23 adet CE uygunluk işareti bulundurması zorunlu olan ürün kategorileri bulunmaktadır. Bu uygunluk işaretlerinin n
Devamı »

bloglar

CE BELGESİ
ISO 14001: 2015 öncesi beş aşamalı çevre yönetim sistemi
BEYSU Büyükşehir kalitesi ile büyüyecek
ISO 27001 Belgelendirme Temel ve Diğer Önemli Standartlar
Kırşehir Aeü'de ISO:27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Eğitimi
İZAYDAŞ, ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi sertifikasını almaya hak kazandı
Bakırköy Belediyesi, ISO-27001-2017 bilgi güvenliği sertifikasını yeniden aldı
Altınordu Belediyesi personelleri 14001 Çevre Yönetim Standardını kapsayan eğitim aldı.