Telefon numaranızı bırakın,
ekibimiz en kısa sürede sizinle iletişime geçsin.
Adınız Soyadınız :
Telefon Numaranız :
sizi arayalım
İş sağlığı ve güvenliğinde liderlik
Liderlik kavramını günlük hayatımızda çok sık duyarız. Sosyal platformlarda, makalelerde ve dergilerde liderlik üzerine yapılmış haberler ve yazılmış pek çok yazı vardır. Liderlik nedir? Ne değildir? Kimler liderdir? Lider olunur mu yoksa doğulur mu? Bu sorular ve tartışmalar her zaman gündemde kalacaktır.

Benim sizlere aktaracağım konu ise “ İş Sağlığı ve Güvenliğinde Liderlik” olacak. Çünkü Uluslararası kavramlar ve standartlar da artık iş sağlığı ve güvenliğine yönetici, işveren veya patron olarak değil liderlik yaklaşımı ile bakmaktadır.

OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi Standardı çok yakın bir zaman içerisinde yerini ISO 45001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi Standardına bırakıyor. ISO 45001 üst düzey bir yapıda ve köklü değişiklikler içermektedir. Beklenen en önemli değişiklik ise “Liderlik” yaklaşımının benimsenmesi ve benimsetilmesi. Bu standart, iş sağlığı ve güvenliğinin tek bir kişi ve birime bırakılamayacak kadar değerli olduğu hissettiriyor ve tüm çalışanların katılımını/katkısını bekliyor. İş sağlığı ve güvenliğinin tüm çalışanlar tarafından benimsenmesi ve sahiplenmesi hedeflenerek “liderlik” ve “farkındalık” maddeleri ile işverenlerden, yöneticilerden ve tüm çalışanlardan sürece katkı ve destek beklenmektedir.

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi ve ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi Standartları 2015 yeni versiyonlarında da liderlik ve taahhüt gösterme yaklaşımı bulunmaktadır.

İster şirket sahibi, ister yönetici, ister iş sağlığı ve güvenliği profesyoneli veya çalışan olun fark etmez. Göreviniz, unvanınız ve sorumluluklarınız ne olursa olsun “liderlik” yaklaşımını benimsemek işyerlerinde farkındalık yaratacaktır.

İş Sağlığı ve Güvenliğinde Liderlik yaklaşımı;

Motivasyonu arttırmak, (Motivasyon insan doğasını anlamak demektir. Motivasyon bir şirketin varlığında ve başarısında zaruri bir faktördür ve öğrenilmesi şart olan bir yetenektir. Paranın en iyi motivasyon aracı olduğu söylentilerini unutun. İşyerlerinde en önemli motivasyon araçlarından biri iş sağlığı ve güvenliğidir)

- Tüm hareket, tutum ve yaklaşımlarıyla örnek teşkil etmek, ( Taahhütleri yerine getirmek, belirlenen kurallara uymak ve benimsemek)
- Sadece işyeri değil sosyal hayatta da sağlık ve güvenlik kültürü yaklaşımını benimsemek,
- Teşvik etmek,
- Ödüllendirmek, takdir etmek ve çalışma arkadaşlarının yanında onurlandırmak,
- Vizyon sahibi olmak,
- Farkındalık yaratmak,
- İlham vermek,
- Gelişmeye ve yeniliklere açık olmak,
- İyi bir dinleyici olmak ve tüm iletişim kanallarını açık tutmak,
- Geri bildirimlere zamanında dönüş yapmak ve aksiyon almak,
- İş Sağlığı ve Güvenliği ile ilgili konularda kendini sürekli geliştirmek ve eğitimler almak /aldırmak,
- İş Sağlığı ve Güvenliği konularında sadece çalışanlara değil, çalışanların ailesine ve sosyal çevresine de katkıda bulunmak.
Devir Kalite Danışmanlık Ofisi
#devirkalite #devir #kalite #ohsas18001 #ıso45001 #işsağlığı #işgüvenliği #ce #ıso #tse
ISO 14001:2015 ÇEVRE GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ
ISO 14001 ÇEVRE GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ NEDİR?ISO 14001 çevre yönetim sistemi içinde yaşadığımız çevreye, doğaya etkilerimizi ele alan koruma amaçlı yönetim sistemidir.ISO 14001 BELGESIISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi belgesi ürün ve hizmetlerden oluşan faaliyet alanınızdaki işlerin çevre üzerindeki etkilerini kontrol altına alarak çevrenize zarar vermeden katkılar sağlamanız amacıyla geliştirilmiş kalite yönetim standardıdır.Çevreci firma olabilmek amacıyla gayret gösteren firma sayısı her geçen gün artmaktadır. ISO 14001 sadece ticari ve yasal zorunluluklarla değil, sosyal sorumluluk kapsamında da kendisini ispatlamak isteyen kuruluşlara yol gösterir.ISO bu amaçla ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemini uygulamaya koymuştur. ISO 14001 standardı uygulandığında ticari engellemelere veya yasal mevzuat yapısını sekteye uğratmadan işletmenin çevresel faaliyetlerini düzenler.Çevrenin korunması ve kirlenmesinin engellenmesi ISO 14001 belgesiyle amaçlanan hedeftir.ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi
Devamı »

bloglar

ISO 14001:2015 ÇEVRE GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ
GMP Belgesi
CE BELGESİ
ISO 14001: 2015 öncesi beş aşamalı çevre yönetim sistemi
BEYSU Büyükşehir kalitesi ile büyüyecek
ISO 27001 Belgelendirme Temel ve Diğer Önemli Standartlar
Kırşehir Aeü'de ISO:27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Eğitimi
İZAYDAŞ, ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi sertifikasını almaya hak kazandı