Telefon numaranızı bırakın,
ekibimiz en kısa sürede sizinle iletişime geçsin.
Adınız Soyadınız :
Telefon Numaranız :
sizi arayalım
Kastamonu Üniversitesi'nden Orman ve Su İşleri Bakanlığını rahatlatacak patent
Kastamonu Üniversitesi şimdiye kadar tescil edilmiş 4. patenti olan, 'Elektronik Denetleme Birimli Feromon Destekli Tuzak Tasarımı (Versiyon-1)' adlı patentini tescilletti.

Kastamonu Üniversitesi şimdiye kadar tescil edilmiş 4. patenti olan, "Elektronik Denetleme Birimli Feromon Destekli Tuzak Tasarımı (Versiyon-1)" adlı patentini tescilletti.

Kastamonu Üniversitesi tarafından patenti alınan "Elektronik Denetleme Birimli Feromon Destekli Tuzak Tasarımı"nın tanıtımı Mevlüt Beyribey Konukevi'nde gerçekleştirildi.

Toplantıda konuşan Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, "Elektronik Denetleme Birimli Feromon Destekli Tuzak" başlıklı patent için çalışma bittikten sonra 2014 yılının Mart ayında müracaatta bulunduklarını ve 2016 yılı Ağustos ayında da patentin tescil edildiğini ifade ederek, "Patent, kabuk böceklerinin izlenmesinde ve mücadelesinde feromon destekli tuzaklar kullanılıyor. Yakalandığı tarihi, saati, anlık sıcaklık, nem, rutubeti gibi parametreleri anında kaydediyor. Böyle mikro bir denetleyici ile denetlenmekte, lazer ışınlarıyla kontrol edilmekte ve algılanan bir böcek tuzağa yakalandığı anda meydana getireceği tetikleme ile bütün parametreler depolama biriminde toplanıp kaydedilmektedir. Bütün bu sistemin çalışması için lüzumlu olan enerjinin karşılanması ve sayma sistemi işlemini belirlenen zamanda tam manası ile yapılabilmesi için de Off Grid PV sisteminden faydalanılmıştır" dedi.

Artık zamanın bilgi ve teknoloji çağı olduğunu ifade eden Rektör Aydın, "Teknoloji bilimsiz olmaz zaten teknolojiyi bilimsiz götürürseniz zamanla önü kapanır. Bilgi birikim üretiminde teknoloji önemlidir. Önümüzdeki günlerde inşallah Orman ve Su İşleri Bakanlığımıza bu üretilen cihazı kullanmayı tavsiye edeceğiz. Çünkü şu anda da başka emsali yok. Yani bu cihazın özelliklerinde başka bir cihaz yok. Takip için Orman ve Su işleri Bakanlığımız da inşallah bundan faydalanacaktır. Pratikte, teorikte hem sahada hem de bilimde kullanılacak bir çalışmanın eseridir" diye konuştu.

Rektör Aydın, patenti yeni alınan cihazın Kastamonu Üniversitesi olarak yatırıma sevk edip üretime geçirmek suretiyle kullanıma sunulacağını ve yeni patent tescillerinin de yolda olduğunu kaydetti.

Patent hakkında bilgi veren Araç Rafet Vergili Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Korhan Enez ise, "Günümüzde gelişen teknolojinin bütün bilim dallarında olduğu gibi ormancılığımıza da olumlu yansımaları olmaktadır. Böceklerin yakalanması ve biyolojik gözlem metotlarındaki eksiklikleri gidermek için mevcut feromon destekli tuzak aparatı zararlı böceklerin gün, ay, yıl, saat, anlık sıcaklık ve nem gibi parametreleri de belirleyebilen ve bunları dijital ortama kaydederek saklayan Elektronik Denetleme Birimli Feromon Destekli Tuzak Tasarımı (Versiyon 1) tarafımızca geliştirilmiştir. Geliştirilen aparat belirtilen parametreleri elde edebilmesi için feromon destekli tuzaklara elektronik denetleme birimi eklenmiştir. Bu birim mikro denetleyici tarafından denetlenmekte ve her bir böceğin tuzağa yakalandığı anda oluşturacağı tetikleme ile parametrelere ait veriler bir dijital depolama ortamına kaydedilmektedir. Sistemin çalışması için gerekli olan enerjinin karşılanması için fotovoltaik (güneş enerjisi) sistemden yararlanılmaktadır" ifadelerini kullandı.

Kastamonu Üniversitesi tarafından patenti alınan cihazın buluşunda Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Gonca Ece Özcan, Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Korhan Enez, Araç Rafet Vergili Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Dr. Osman Çiçek, Tosya Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmeni Mustafa Yıldız yer aldı.

Devir Patent Tescil Ofisi. www.devirpatent.com
ISO 14001:2015 ÇEVRE GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ
ISO 14001 ÇEVRE GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ NEDİR?ISO 14001 çevre yönetim sistemi içinde yaşadığımız çevreye, doğaya etkilerimizi ele alan koruma amaçlı yönetim sistemidir.ISO 14001 BELGESIISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi belgesi ürün ve hizmetlerden oluşan faaliyet alanınızdaki işlerin çevre üzerindeki etkilerini kontrol altına alarak çevrenize zarar vermeden katkılar sağlamanız amacıyla geliştirilmiş kalite yönetim standardıdır.Çevreci firma olabilmek amacıyla gayret gösteren firma sayısı her geçen gün artmaktadır. ISO 14001 sadece ticari ve yasal zorunluluklarla değil, sosyal sorumluluk kapsamında da kendisini ispatlamak isteyen kuruluşlara yol gösterir.ISO bu amaçla ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemini uygulamaya koymuştur. ISO 14001 standardı uygulandığında ticari engellemelere veya yasal mevzuat yapısını sekteye uğratmadan işletmenin çevresel faaliyetlerini düzenler.Çevrenin korunması ve kirlenmesinin engellenmesi ISO 14001 belgesiyle amaçlanan hedeftir.ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi
Devamı »

bloglar

ISO 14001:2015 ÇEVRE GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ
GMP Belgesi
CE BELGESİ
ISO 14001: 2015 öncesi beş aşamalı çevre yönetim sistemi
BEYSU Büyükşehir kalitesi ile büyüyecek
ISO 27001 Belgelendirme Temel ve Diğer Önemli Standartlar
Kırşehir Aeü'de ISO:27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Eğitimi
İZAYDAŞ, ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi sertifikasını almaya hak kazandı