Telefon numaranızı bırakın,
ekibimiz en kısa sürede sizinle iletişime geçsin.
Adınız Soyadınız :
Telefon Numaranız :
sizi arayalım
Markanız Yurt Dışında Tescilli mi ?
Rüçhan Hakkı olarak da bilinen öncelik hakkı sayesinde bir marka sahibi ilk başvuru tarihinden itibaren 6 ay içerisinde yurtdışında tescil için başvuru yaparsa, koruma tarihi ilk başvuru tarihi olarak kabul edilir ve siz marka sahiplerine büyük avantaj sağlar. Rüçhan hakkından bağımsız olarak da yurtdışında marka tescil işlemleri yapılmaktadır.

Yurtdışında markaların korunması için siz müvekkillerimizin talepleri ve ihtiyaçları doğrultusunda izlenebilecek alternatif yollar;
Ülkesel Marka Tescili
Yurtdışında istenen ülkede o ülkenin kendi mevzuatlarına göre yapılabilecek marka başvurusudur. Diğer başvuru sistemlerine belirli avantajları ve dezavantajları vardır. Konu hakkında detaylı bilgi için uzman arkadaşlarımıza ulaşabilirsiniz.
Yurtdışında marka tescil başvurusu ülkesel bazda (ulusal) yapılabildiği gibi çeşitli ülkeleri kapsayan toplu sistemlerle de yapılabilir. Tüm dünyada geçerli tek bir tescil sistemi mevcut olmamakla beraber Türkiye’nin yararlanabildiği 3 toplu tescil sistemi bulunmaktadır.
Madrid Protokolü Çerçevesinde Uluslararası Marka Tescil (IR)
Markaların uluslararası tescilini düzenleyen ve Türkiye’nin 01.01.1999’de taraf olduğu Madrid Protokolü sayesinde toplam 84 ülkenin tamamında yada seçilen ülkelerde tek bir başvuru ile koruma sağlanabilmektedir.
Maliyet ve işlem kolaylığı açısından diğer tescil sistemlerine göre daha avantajlı olması sebebiyle en çok tercih edilen marka tescil sistemi Madrid Protokolüdür.
Madrid Protokolünün getirdiği temel avantajlar;
- Markaların tek bir başvuru ve tek bir dil kullanılarak birden fazla ülkede (protokole taraf ülkelerde) uluslararası tescilinin sağlanması,
- Tescil istenen ülkelerde yapılacak olan bireysel başvurulara göre çok daha ekonomik tescil ve tescil sonrası maliyetlere sahip olması,
- Marka tescil edildikten sonra yapılacak olan (unvan veya adres değişikliği, devir, mal ve hizmet listelerindeki sınırlamalar gibi) değişikliklerin tek seferde basit bir işlemle Uluslararası Sicile kaydedilebilmesi,
- Birden fazla ülkede müracaat edilmesi durumunda tüm ülke işlemlerinin birbirinden bağımsız olması (marka bir ülkede kabul edilmez ise diğer ülke işlemleri devam etmektedir),
- Üye ülkelerin protokolü bağlı kalma zorunluluklarından dolayı tescil sürecinin ülkesel müracaata göre daha kısa sürmesi.
Madrid Protokolü ile koruma elde edebilmesi için aranan tek şart menşe ülkede en az bir marka başvurusunun olması gerekmektedir.
Madrid Protokolünün dezavantajı menşe ülkede alınan tescile 5 yıl boyunca bağlı kalmasıdır. 5 yıl içerisinde markanızın herhangi bir şekilde kısmen yada tamamen koruma kapsamı dışında kalması durumunda Madrid Protokolü kapsamındaki tescilinizde koruma kapsamı dışında bırakılacaktır.
 
Madrid Protokolüne Üye Olan Ülkeler:
 
Antigua ve Barbuda Arnavutluk Ermenistan Avusturya Avustralya
 
Azerbaycan Bosna Hersek Bulgaristan Bahreyn Saba
 
Butan Botsvana Benelüks Beyaz Rusya İsviçre
 
Çin Küba Kuraçao Kıbrıs Çek Cum.
 
Almanya Danimarka Estonya Mısır Avrupa Birliği
 
İspanya Finlandiya Fransa İngiltere Gürcistan
 
Gana Yunanistan Hırvatistan Macaristan İrlanda
 
İsrail İran İzlanda İtalya Japonya
 
Kenya Kırgızistan Kuzey Kore Güney Kore Kazakistan
 
Lihteştayn Liberya Lesoto Letonya Litvanya
 
Fas Monako Moldova Karadag Madagaskar
 
Makedonya Mogolistan Mozambik Namibya Norvec
 
Umman Polonya Portekiz Romanya Sirbistan
 
Rusya Sudan Isvec Singapur Slovenya
 
Slovakya Sierra Lion San Marino Sao Tome Saint Martin
 
Suriye Svaziland Tacikistan Turkmenistan Ukrayna
 
Amerika Ozbekistan Vietnam Zambiya  
 
Avrupa Topluluk Markası Başvurusu (CTM)

1 Ocak 1996 tarihinde yürürlüğe giren bu uygulama sayesinde tek marka başvurusu ile 27 Avrupa Birliği ülkesinde marka koruması elde edilebilmektedir. Topluluk Markası tescil işlemleri İspanya’nın Alicante şehrindeki Topluluk Markaları Ofisinde (OHIM) yürütülmektedir.
Topluluk markasının başlıca avantajları şunlardır:
- Tek başvuruyla tüm Avrupa Topluluğu ülkelerinde marka tescili yapılabilmesi,
- Her ülkede ayrı tescil başvuruları ile karşılaştırıldığında çok daha ekonomik maliyetlere sahip olması.
Madrid Protokolü ile kıyaslandığında;
- Menşe ülkede en az bir başvuru zorunluluğu aranmamaktadır. Böylelikle Madrid Protokolünde olduğu gibi menşe ofisteki markaya bağlılık ortadan kalmıştır.
- Tek seferde tüm ülkeler seçilmelidir. İstenilen ülkelerde tescil edilmesi gibi bir hak yoktur.
- Tüm ülkelerin işlemleri birbirlerine bağlıdır. Bu nedenle bir ülkede markanız ret edildiğinde diğer ülkelerde de ret edilmektedir.
Fakat bu konu diğer bir açıdan bakıldığında avantaja da dönüşebilmektedir. Markanızı tek bir ülkede kullanılması tüm ülkelerde kullanılıyor olarak sayılacaktır. Buda olası dava işlemlerinde bir avantaja dönüşecektir.
 
 
Avrupa Birliği Üye Ülkeler:
 
Avusturya Finlandiya İtalya Polonya İsveç
 
Estonya İrlanda Hollanda İspanya İngiltere
 
Macaristan Malta Slovenya Danimarka Belçika
 
Lüksemburg Slovakya Çek Cumhuriyeti Yunanistan
 
Romanya Kıbrıs Almanya Litvanya
 
Bulgaristan Fransa Letonya Portekiz
 
 
 
OAPI (Afrika Birliği)
 
OAPI (Afrika Sınai Mülkiyet Hakları Organizasyonu) tarafından yürütülen bu tescil sistemi ile tek başvuruda 16 Afrika ülkesinde tescil başvurusu yapmak mümkündür.
Oapi Ülkeleri
 
Benin Kamerun Burkina Faso Kongo Ekvator Ginesi
 
Mali Çad Moritanya Nijer Fildişi Sahilleri
 
GabonGineOrta Afrika CumhuriyetiSenegalGine BissauTogo

Devir Patent Tescil Ofisi.
#patenthaber #markatescili #patent #patenttescili #tasarımtescili #devirpatent

Devir Patent Tescil Ofisi.
#patenthaber #markatescili #patent #patenttescili #tasarımtescili #devirpatent
ISO 14001:2015 ÇEVRE GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ
ISO 14001 ÇEVRE GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ NEDİR?ISO 14001 çevre yönetim sistemi içinde yaşadığımız çevreye, doğaya etkilerimizi ele alan koruma amaçlı yönetim sistemidir.ISO 14001 BELGESIISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi belgesi ürün ve hizmetlerden oluşan faaliyet alanınızdaki işlerin çevre üzerindeki etkilerini kontrol altına alarak çevrenize zarar vermeden katkılar sağlamanız amacıyla geliştirilmiş kalite yönetim standardıdır.Çevreci firma olabilmek amacıyla gayret gösteren firma sayısı her geçen gün artmaktadır. ISO 14001 sadece ticari ve yasal zorunluluklarla değil, sosyal sorumluluk kapsamında da kendisini ispatlamak isteyen kuruluşlara yol gösterir.ISO bu amaçla ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemini uygulamaya koymuştur. ISO 14001 standardı uygulandığında ticari engellemelere veya yasal mevzuat yapısını sekteye uğratmadan işletmenin çevresel faaliyetlerini düzenler.Çevrenin korunması ve kirlenmesinin engellenmesi ISO 14001 belgesiyle amaçlanan hedeftir.ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi
Devamı »

bloglar

ISO 14001:2015 ÇEVRE GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ
GMP Belgesi
CE BELGESİ
ISO 14001: 2015 öncesi beş aşamalı çevre yönetim sistemi
BEYSU Büyükşehir kalitesi ile büyüyecek
ISO 27001 Belgelendirme Temel ve Diğer Önemli Standartlar
Kırşehir Aeü'de ISO:27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Eğitimi
İZAYDAŞ, ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi sertifikasını almaya hak kazandı