Telefon numaranızı bırakın,
ekibimiz en kısa sürede sizinle iletişime geçsin.
Adınız Soyadınız :
Telefon Numaranız :
sizi arayalım
Öğrencinin keşfi biyonik el, bomba imhasında kullanılacak
İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi (İKBU) tarafından üniversite ve lise öğrencileri arasında düzenlenen Aurum Öğrenci Yarışması'nda "Enformatik Bilimler ve Uygulamaları" kategorisinde birinci olan liseli öğrencilerin keşfi biyonik el ile uzaktan bomba imhası ve kritik ameliyatlar gerçekleştirilebilecek.

İKBU tarafından düzenlenen yarışmada öğrenciler "Enformatik Bilimler ve Uygulamaları", "Robot Teknolojileri" ve "Fütüristik Kentler" alanlarında hünerlerini sergilediler. Dereceye girenler de yapılan törenle ödüllerine kavuştu.

Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Osman Nuri Uçan yarışmanın Türkiye çapında gerçekleştirildiğini belirterek, "En önemlisi de sanayiyle iş birliğini ve işverenlerin iş garantisi verdikleri bir proje oldu. Yarışmayı proje yarışması olsun diye yapmadık. Kemerburgaz Üniversitesi öğrencilerimizin iş bulacağını garanti edebileceği, patentli, faydalı modelleri alabileceği bir proje yarışması yaptık. Yine ortaklarımızdan Atak Madeni Yağlar'dan Ar-Ge merkezi kurulma kararı aldık. Hepsi bu proje yarışmasının bir bütünü." dedi.

Yarışmaya özellikle lise öğrencilerinden ciddi katılım oranı olduğunu dile getiren Prof. Dr. Uçan yarışmanın liseliler ve üniversitelilerin kucaklaşma zemini olduğunu da belirtti. Yarışmada proje sayılarına ilişkin bilgi aktaran Prof. Dr. Osman Nuri Uçan şunları söyledi:

"125 mimarlık projesi geldi. Hepsini sergileme imkanımız yoktu. Çok sıkı bir incelemeden sonra 14 tanesine sergileme şansı tanıdık. Onları da eleyerek üç kişi seçtik. Robot yarışmalarında 14 tanesini yarışmaya uygun gördük. Enformasyonda da 19 başvuru oldu. Dört tanesini yarışmaya sunduk. Onun iki tanesi için patent kaydı teyidini aldık. Bu proje yarışmasında iki patent iki faydalı model var."

Çizgi izleyen kategorisi

Öte yandan yarışmada Çizgi İzleyen Robot kategorisinde birincilik ödülüne layık görülen İstanbul Gelişim Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği son sınıf öğrencisi Umut Uz , "Çizgi izleyen kategorisinin yapmış olduğu robotları burada yarıştırdık. Üniversitelerin düzenlemiş olduğu yarışmalara katılarak eksiklerimizi görüyor, yeni insanlar tanıyor ve grup alışverişlerinde bulunarak kendimizi geliştirmeyi hedefliyoruz" dedi.
Birincilik ödülü kazandı
Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi 9.sınıf öğrencisi Abdurrahman Ünal (16), ağabeyi Musa Sadık Ünal da Enformatik Bilimler kategorisinde birinci oldu. İnternet ortamında teletouch yani uzaktan dokunma yöntemiyle biyonik el geliştiren Ünal, " Bizim yapmış olduğumuz el robotu internet üzerinden kontrol edilebiliyor ve biz bunu tanımladığımız için dünyanın her yerinde hiçbir alete ihtiyaç duyulmadan kontrol edebiliyor. Biz bu projemizi yaparken uzaktan ameliyatlarda, uzay araştırmalarında özellikle günümüzde bomba imhalarında kullanmayı amaçladık" diye konuştu.

Yarışmada ayrıca Fütüristik Kentler dalında da ikinci olan Ayşenur Yüksel , "Yıldız Teknik Üniversitesinde okuyorum üçüncü sınıf öğrencisiyim. Mimarlık bölümünde okuyorum. Fütüristik Kentler yarışmasında lisans, yüksek lisans kategorisinde ikincilik ödülünü aldık. Biz, ' dünya nereye gidiyor?' tarzında bir çalışma yaptık. Dış dünyanın kayboluşu insanların birbirinden kopması bu bağlam üzerinde değerlendirme üzerinden konuştuk" dedi.

Devir Patent Tescil Ofisi.
#patenthaber #markatescili #patent #patenttescili #tasarımtescili #devirpatent
ISO 14001:2015 ÇEVRE GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ
ISO 14001 ÇEVRE GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ NEDİR?ISO 14001 çevre yönetim sistemi içinde yaşadığımız çevreye, doğaya etkilerimizi ele alan koruma amaçlı yönetim sistemidir.ISO 14001 BELGESIISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi belgesi ürün ve hizmetlerden oluşan faaliyet alanınızdaki işlerin çevre üzerindeki etkilerini kontrol altına alarak çevrenize zarar vermeden katkılar sağlamanız amacıyla geliştirilmiş kalite yönetim standardıdır.Çevreci firma olabilmek amacıyla gayret gösteren firma sayısı her geçen gün artmaktadır. ISO 14001 sadece ticari ve yasal zorunluluklarla değil, sosyal sorumluluk kapsamında da kendisini ispatlamak isteyen kuruluşlara yol gösterir.ISO bu amaçla ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemini uygulamaya koymuştur. ISO 14001 standardı uygulandığında ticari engellemelere veya yasal mevzuat yapısını sekteye uğratmadan işletmenin çevresel faaliyetlerini düzenler.Çevrenin korunması ve kirlenmesinin engellenmesi ISO 14001 belgesiyle amaçlanan hedeftir.ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi
Devamı »

bloglar

ISO 14001:2015 ÇEVRE GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ
GMP Belgesi
CE BELGESİ
ISO 14001: 2015 öncesi beş aşamalı çevre yönetim sistemi
BEYSU Büyükşehir kalitesi ile büyüyecek
ISO 27001 Belgelendirme Temel ve Diğer Önemli Standartlar
Kırşehir Aeü'de ISO:27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Eğitimi
İZAYDAŞ, ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi sertifikasını almaya hak kazandı