Telefon numaranızı bırakın,
ekibimiz en kısa sürede sizinle iletişime geçsin.
Adınız Soyadınız :
Telefon Numaranız :
sizi arayalım
Patent'in yüzde 27si Erzurumdan
Doğu Anadolu Bölgesi’nde, bu yılın yedi ayında kaydedilen patent başvurularının yüzde 27’si Erzurum’dan gerçekleştirildi. Erzurum patent başvuru sayısında Doğu Anadolu Bölgesinde Elazığ’la rekabet ederken, il Türkiye illeri patent başvurusu sıralamasında, en çok patent üreten 22’inci il oldu.
ERZURUM 2016
Erzurum ekonomik gelişme ve kalkınmayı ifade eden patent üretme performansı bakımından Türkiye’nin pek çok ekonomik kalkınma göstergesi üst sırada bulunan illerini geride bıraktı. TPE Erzurum’dan  temmuz ayında 1, bu yılın ocak-temmuz ayları kısmında ise 12 patent başvurusu yapıldığını açıkladı.
DOSİAD ANALİZİ
TPE verileri üzerinden Doğu Anadolu Sanayici ve İşadamları Derneği(DOSİAD) AR-GE merkezince yapılan analizlere göre, Erzurum’da marka başvuru sayısının en yüksek olduğu dönem 4 başvuru ile mayıs ayı oldu. İlden Ocak ve şubat aylarında 2, mart, nisan ve haziran aylarında 1, mayıs ayında ise 4 patent başvurusu gerçekleştirildi.
TÜRKİYE’NİN EN ÇOK SAYIDA PATENT ÜRETEN İLLERİ
DOSİAD analizlerine göre, Türkiye’de patent üretim performansının en yüksek olduğu iller İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir, Kocaeli, Konya, Gaziantep, Tekirdağ, Kayseri, Sakarya, Antalya, Manisa, Eskişehir, Adana, Aydın, Denizli, Rize, Kütahya, Kahramanmaraş, Mersin, Çorum, Düzce, Hatay, Balıkesir, Elazığ, Afyon ve Erzurum olarak belirlendi.
BÖLGESEL VERİLER VE ERZURUM
DOSİAD AR-GE merkezi tespitlerine göre, temmuz 2016 döneminde Erzurum’dan 1, KUDAKA İstatistik Bölgesi, Kuzeydoğu Anadolu İstatistik Bölgesi’nden 1, Doğu Anadolu Bölgesinden 5, Türkiye’den  328; 2016 yılının ocak-mart kesitinde ise Erzurum’dan 12, KUDAKA İstatistik Bölgesi’nden 16, Kuzeydoğu Anadolu İstatistik Bölgesi’nden 22, Doğu Anadolu Bölgesinden 45, Türkiye’den  2 bin 959 patent başvurusu kaydedildi.
ERZURUM’UN PAYI
Erzurum’un patent üretme performansı, bölgesel ölçekteki payını da artırdı. DOSİAD AR-GE verilerine göre, bu yılın ocak-temmuz aylarını kapsayan bölümde Erzurum’un patent başvuru payı KUDAKA istatistik Bölgesinde yüzde 75, Kuzeydoğu Anadolu istatistik Bölgesinde yüzde 55, Doğu Anadolu Bölgesinde yüzde 27 seviyesine ulaştı.

Devir Patent Tescil Ofisi. 
CE BELGESİ
CE belgesi Avrupa Birliği içinde veya dışında üretilen ürünlerin birlik içinde dolaşımı ve satışı için birliğin kullanımını zorunlu tuttuğu belgedir. Kolayca açıklamak gerekirse ürünlere CE işareti koyarak vize vermektir.CE işareti kısaca İngilizce ifade olarak anlamı, "Conformite European" kelimelerinin baş harflerinden oluşturulmuş ve Türkçe, "Avrupa Standardlarına Uygunluk" manasına gelmektedir.CE belgesi  Avrupa kalite belgesidir. Avrupa’nın ithal ettiği ürünlerin sağlığa zararlı olup  olmadığı, kaliteye uygun olup olmadığının belgesidir. Avrupa pazarında ürünün yer almasını sağlar diyebiliriz.CE İŞARETİ TAŞIMASI ZORUNLU ÜRÜNLER NELERDİR?Yeni Yaklaşım Direktifleri kapsamında yer alan bütün ürünlerde CE belgesi bulunmalıdır. Aşağıdaki listede CE işareti taşıması zorunlu ürünler sınıf listesi belirtilmiştir. Avrupa birliği ülkelerine yapılan ürün ihracatlarında 23 adet CE uygunluk işareti bulundurması zorunlu olan ürün kategorileri bulunmaktadır. Bu uygunluk işaretlerinin n
Devamı »

bloglar

CE BELGESİ
ISO 14001: 2015 öncesi beş aşamalı çevre yönetim sistemi
BEYSU Büyükşehir kalitesi ile büyüyecek
ISO 27001 Belgelendirme Temel ve Diğer Önemli Standartlar
Kırşehir Aeü'de ISO:27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Eğitimi
İZAYDAŞ, ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi sertifikasını almaya hak kazandı
Bakırköy Belediyesi, ISO-27001-2017 bilgi güvenliği sertifikasını yeniden aldı
Altınordu Belediyesi personelleri 14001 Çevre Yönetim Standardını kapsayan eğitim aldı.