Telefon numaranızı bırakın,
ekibimiz en kısa sürede sizinle iletişime geçsin.
Adınız Soyadınız :
Telefon Numaranız :
sizi arayalım
Patent'in yüzde 27si Erzurumdan
Doğu Anadolu Bölgesi’nde, bu yılın yedi ayında kaydedilen patent başvurularının yüzde 27’si Erzurum’dan gerçekleştirildi. Erzurum patent başvuru sayısında Doğu Anadolu Bölgesinde Elazığ’la rekabet ederken, il Türkiye illeri patent başvurusu sıralamasında, en çok patent üreten 22’inci il oldu.
ERZURUM 2016
Erzurum ekonomik gelişme ve kalkınmayı ifade eden patent üretme performansı bakımından Türkiye’nin pek çok ekonomik kalkınma göstergesi üst sırada bulunan illerini geride bıraktı. TPE Erzurum’dan  temmuz ayında 1, bu yılın ocak-temmuz ayları kısmında ise 12 patent başvurusu yapıldığını açıkladı.
DOSİAD ANALİZİ
TPE verileri üzerinden Doğu Anadolu Sanayici ve İşadamları Derneği(DOSİAD) AR-GE merkezince yapılan analizlere göre, Erzurum’da marka başvuru sayısının en yüksek olduğu dönem 4 başvuru ile mayıs ayı oldu. İlden Ocak ve şubat aylarında 2, mart, nisan ve haziran aylarında 1, mayıs ayında ise 4 patent başvurusu gerçekleştirildi.
TÜRKİYE’NİN EN ÇOK SAYIDA PATENT ÜRETEN İLLERİ
DOSİAD analizlerine göre, Türkiye’de patent üretim performansının en yüksek olduğu iller İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir, Kocaeli, Konya, Gaziantep, Tekirdağ, Kayseri, Sakarya, Antalya, Manisa, Eskişehir, Adana, Aydın, Denizli, Rize, Kütahya, Kahramanmaraş, Mersin, Çorum, Düzce, Hatay, Balıkesir, Elazığ, Afyon ve Erzurum olarak belirlendi.
BÖLGESEL VERİLER VE ERZURUM
DOSİAD AR-GE merkezi tespitlerine göre, temmuz 2016 döneminde Erzurum’dan 1, KUDAKA İstatistik Bölgesi, Kuzeydoğu Anadolu İstatistik Bölgesi’nden 1, Doğu Anadolu Bölgesinden 5, Türkiye’den  328; 2016 yılının ocak-mart kesitinde ise Erzurum’dan 12, KUDAKA İstatistik Bölgesi’nden 16, Kuzeydoğu Anadolu İstatistik Bölgesi’nden 22, Doğu Anadolu Bölgesinden 45, Türkiye’den  2 bin 959 patent başvurusu kaydedildi.
ERZURUM’UN PAYI
Erzurum’un patent üretme performansı, bölgesel ölçekteki payını da artırdı. DOSİAD AR-GE verilerine göre, bu yılın ocak-temmuz aylarını kapsayan bölümde Erzurum’un patent başvuru payı KUDAKA istatistik Bölgesinde yüzde 75, Kuzeydoğu Anadolu istatistik Bölgesinde yüzde 55, Doğu Anadolu Bölgesinde yüzde 27 seviyesine ulaştı.

Devir Patent Tescil Ofisi. 
ISO 14001:2015 ÇEVRE GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ
ISO 14001 ÇEVRE GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ NEDİR?ISO 14001 çevre yönetim sistemi içinde yaşadığımız çevreye, doğaya etkilerimizi ele alan koruma amaçlı yönetim sistemidir.ISO 14001 BELGESIISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi belgesi ürün ve hizmetlerden oluşan faaliyet alanınızdaki işlerin çevre üzerindeki etkilerini kontrol altına alarak çevrenize zarar vermeden katkılar sağlamanız amacıyla geliştirilmiş kalite yönetim standardıdır.Çevreci firma olabilmek amacıyla gayret gösteren firma sayısı her geçen gün artmaktadır. ISO 14001 sadece ticari ve yasal zorunluluklarla değil, sosyal sorumluluk kapsamında da kendisini ispatlamak isteyen kuruluşlara yol gösterir.ISO bu amaçla ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemini uygulamaya koymuştur. ISO 14001 standardı uygulandığında ticari engellemelere veya yasal mevzuat yapısını sekteye uğratmadan işletmenin çevresel faaliyetlerini düzenler.Çevrenin korunması ve kirlenmesinin engellenmesi ISO 14001 belgesiyle amaçlanan hedeftir.ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi
Devamı »

bloglar

ISO 14001:2015 ÇEVRE GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ
GMP Belgesi
CE BELGESİ
ISO 14001: 2015 öncesi beş aşamalı çevre yönetim sistemi
BEYSU Büyükşehir kalitesi ile büyüyecek
ISO 27001 Belgelendirme Temel ve Diğer Önemli Standartlar
Kırşehir Aeü'de ISO:27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Eğitimi
İZAYDAŞ, ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi sertifikasını almaya hak kazandı