Telefon numaranızı bırakın,
ekibimiz en kısa sürede sizinle iletişime geçsin.
Adınız Soyadınız :
Telefon Numaranız :
sizi arayalım
Pati Temizleme Cihazı, İkizlere Altın Madalya Kazandırdı
İstanbul'da yaşayan Yağmur ve Yaprak Sürmeli'nin, ölen köpeklerinin anısına evcil kedi ve köpeklerin ayak ve tuvalet temizliği için geliştirdikleri cihaz, ikiz kız kardeşleri uluslararası yarışmada altın madalyanın sahibi yaptı.

Köpekleri Peggy'nin anısını yaşatmak için "Peggymatic" adını verdikleri cihazla birçok yarışmada derece alan Sürmeli kardeşler, son olarak Türk Patent Enstitüsünce (TPE) götürüldükleri, Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı'nın (WIPO) desteğiyle Güney Kore'nin başkenti Seul'de 16-19 Haziran tarihlerinde düzenlenen Uluslararası Kadın Buluşçular Fuarı'nda altın madalya kazandı.

Yeditepe Üniversitesi Mimarlık Fakültesinden bu yıl mezun olan Yağmur Sürmeli, AA muhabirine yaptığı açıklamada, köpekleri "Peggy"i gezdirdikten sonra eve girerken pati temizliğinde problem yaşadıkları için temizliği kolay ve en hijyenik şekilde yapabilen bir cihaz almaya karar verdiklerini söyledi.

Bu işlemi yapabilecek bir ürünün piyasada bulunmadığını belirten Sürmeli, bunun üzerine evde beslenen kedi ve köpeklerin pati temizliğini yapacak bir cihaz üreterek, hem sorunu çözmeye hem de iş hayatına atılmaya karar verdiklerini kaydetti.

"Ölen köpeğimiz Peggy'nin adını verdik"

Önce notere gidip cihazın fikir tescilini yaptırdıklarını aktaran Sürmeli, "Prototip hazırlığı yaptığımız sırada köpeğimiz Peggy, geçirdiği bir operasyonun ardından hayatını kaybetti. Bu üzücü durum nedeniyle anısını yaşatmak için cihazın adını Peggymatic olarak tescil ettirdik." dedi.

Cihazı geliştirme ve ticaretini yapma konusunda, ziraat mühendisi ve zooteknist olan babalarının ticari tecrübesi ve mesleki bilgisi sayesinde daha hızlı yol aldıklarını vurgulayan Sürmeli, cihazın TPE tarafından verilen patent, marka tescili ve tasarım tescili belgelerinin yanı sıra 147 ülke için Patent İşbirliği Anlaşmasınca (PCT) verilmiş olumlu araştırma raporu bulunduğunu, ABD, Japonya ve Avrupa Birliğinden de patent belgelerini aldıklarını ifade etti.

Sürmeli, "Peggymatic" ile "TÜBİTAK Üniversite Düzeyinde Girişimcilik ve Yenilikçilik Yarışması", "Boğaziçi Üniversitesi EnterPrize Girişimcilik Yarışması", İngiliz hükümetince düzenlenen "Great Startup" yarışması gibi ulusal ve uluslararası birçok platformda derece kazandıklarına işaret ederek, "Peggymatic, Uluslararası Kadın Buluşçular Fuarı'na Türkiye adına katılmaya değer görülen 3 icattan biri oldu. Ürünümüz burada büyük ilgiyle karşılandı ve altın madalyayla ödüllendirildi. Ayrıca fuarın en itibarlı ödüllerinden Kore Patent Ofisi Özel Ödülü ile Makedonya Patent Ofisi Özel Ödülü'nü de almayı başardık." diye konuştu.

"Yüksek ihracat rakamlarına ulaşmayı hedefliyoruz"

Özyeğin Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu Yaprak Sürmeli ise Peggymatic'in, su ile fırçalayarak pati yıkama, masaj etkisi ve tuvalet sonrası temizliği ile 3 işlevi tek cihazda toplayan yenilikçi bir ürün olduğunu dile getirdi.

Kedi ve köpeklerin, kontrolsüz şekilde ev içerisinde dolaştığını, koltuk, yatak, yastık ve halı gibi insanların yaşam alanlarında yattığına dikkati çeken Sürmeli, ürünün, bu alanların temiz kalmasını sağladığını anlattı.

Sürmeli ayrıca yeni geliştirilen cihaz sayesinde, kedi ve köpeklerin, "markasız ıslak mendillerin içeriğindeki kimyasal temizleyicilerin zehir etkisinden" koruduğunu söyledi.

Kurumsal internet siteleri üzerinden ön siparişleri almaya başladıkları cihazı, çok yakında piyasada satışa sunmayı hedefledikleri bilgisini veren Sürmeli, sözlerini şöyle tamamladı: 

"Cihazın patent belgelerinin alınması ve ürüne son halinin verilmesinin ardından özellikle yurt dışı distribütörlük talepleri çok arttı. Dünyada 400 milyon civarında evde beslenen köpek ve 425 milyon da kedi bulunuyor. Dünya pazarı, yüksek katma değer sağlayan, sürdürülebilir ve yüksek ihracat geliri oluşturabilecek durumda. Biz de ürünümüzle yüksek ihracat rakamlarına ulaşmayı hedefliyoruz. Öncelikle Avrupa ülkeleri ve Japonya'ya distribütörlükler vereceğiz. Yatırımcı görüşmelerimiz de devam ediyor."

Devir Patent Tescil Ofisi.
ISO 14001:2015 ÇEVRE GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ
ISO 14001 ÇEVRE GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ NEDİR?ISO 14001 çevre yönetim sistemi içinde yaşadığımız çevreye, doğaya etkilerimizi ele alan koruma amaçlı yönetim sistemidir.ISO 14001 BELGESIISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi belgesi ürün ve hizmetlerden oluşan faaliyet alanınızdaki işlerin çevre üzerindeki etkilerini kontrol altına alarak çevrenize zarar vermeden katkılar sağlamanız amacıyla geliştirilmiş kalite yönetim standardıdır.Çevreci firma olabilmek amacıyla gayret gösteren firma sayısı her geçen gün artmaktadır. ISO 14001 sadece ticari ve yasal zorunluluklarla değil, sosyal sorumluluk kapsamında da kendisini ispatlamak isteyen kuruluşlara yol gösterir.ISO bu amaçla ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemini uygulamaya koymuştur. ISO 14001 standardı uygulandığında ticari engellemelere veya yasal mevzuat yapısını sekteye uğratmadan işletmenin çevresel faaliyetlerini düzenler.Çevrenin korunması ve kirlenmesinin engellenmesi ISO 14001 belgesiyle amaçlanan hedeftir.ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi
Devamı »

bloglar

ISO 14001:2015 ÇEVRE GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ
GMP Belgesi
CE BELGESİ
ISO 14001: 2015 öncesi beş aşamalı çevre yönetim sistemi
BEYSU Büyükşehir kalitesi ile büyüyecek
ISO 27001 Belgelendirme Temel ve Diğer Önemli Standartlar
Kırşehir Aeü'de ISO:27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Eğitimi
İZAYDAŞ, ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi sertifikasını almaya hak kazandı