Telefon numaranızı bırakın,
ekibimiz en kısa sürede sizinle iletişime geçsin.
Adınız Soyadınız :
Telefon Numaranız :
sizi arayalım
Taysad Başkanı Dudaroğlu İran'ın En Büyük İş Ortaklarından Biri Olacağız
Otomotiv sektörü içindeki Türk Tedarik Sanayi’nin katma değer üretmede de öncü rol üstlendiğini kaydeden TAYSAD Başkanı Mehmet Dudaroğlu, “TAYSAD üyeleri, 2012 ile 2015 yılları arasında patent, faydalı model ve endüstriyel tasarımlar da dahil olmak üzere toplamda 973 tescil sayısına ulaştı" dedi.

Taysad Başkanı Dudaroğlu: 'İran'ın En Büyük İş Ortaklarından Biri Olacağız'

Otomotiv sektörü içindeki Türk Tedarik Sanayi'nin katma değer üretmede de öncü rol üstlendiğini kaydeden TAYSAD Başkanı Mehmet Dudaroğlu, "TAYSAD üyeleri, 2012 ile 2015 yılları arasında patent, faydalı model ve endüstriyel tasarımlar da dahil olmak üzere toplamda 973 tescil sayısına ulaştı" dedi.

Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD) Başkanı Dr. Mehmet Dudaroğlu, aylık olağan basın sohbet toplantısında ekonomi basını temsilcileri ile buluştu. Yaptığı konuşmada TAYSAD üyelerinin 2012-2015 yılları arasında gerçekleştirdiği Ar-Ge çalışmalarına ve önümüzdeki dönemde Türk Tedarik Sanayi için potansiyel vaat eden İran pazarına ilişkin geçtiğimiz ay gerçekleştirdiği görüşmelere değinen Dudaroğlu, sektörün gerçekleştirdiği ihracat verilerini değerlendirdi.

TAYSAD üyelerinin katma değer üretimi konusunda ciddi mesafeler kaydettiğini söyleyen Başkan Mehmet Dudaroğlu, "2012'de sadece 11 firmamız 24 patent tescili almışken, 2015 yılında bu rakam 33 firma ve 79 patent tesciline ulaştı. Yani patent üretimi konusunda üyelerimiz 3 kat büyüme gerçekleştirdi. Üyelerimizin Ar-Ge çalışmalarını destekleyen bir politikayı benimsememizin faydalarını her geçen yıl daha da net görüyoruz. Çünkü, 2012 yılında patent, faydalı model ve endüstriyel tasarım tescili alan toplam firma sayımız 57 iken, 2015'te bu rakam 87'ye ulaştı" dedi.

Sektörün katma değer üretimine odaklanmasının faydalarını kilogram bazındaki ihracat rakamlarında da gözlemlenebildiğini ifade eden Dudaroğlu, "Verilere baktığımızda ülkemizin kilogram başına ihracat 1,44 euro seviyesinde. Ama otomotiv tedarik sanayimizin yaptığı ihracatta bu rakam kilogram başına 4,82 euro seviyesinde. 2012 yılında 4,65 olan bu değerin 4 yıl içerisinde istikrarlı bir şekilde yaklaşık yüzde 4 arttığını görüyoruz. Bu inovasyon ve katma değer üretimine odaklanmanın getirdiği bir fayda. Yeni teknolojiler geliştirilmesi konusunda TAYSAD üyelerinin katkı üretmeye devam edeceğine ve pek çok sektöre öncülük edeceğine olan inancımız tam" diye konuştu.

Önümüzdeki dönemde TAYSAD üyelerinin ihracatlarında önemli potansiyeller barındıran İran'daki paydaş kurum durumundaki IAPMA (İran Otomotiv Parça Üreticileri Derneği) temsilcileriyle bir araya geldiklerini ifade eden Dudaroğlu, "Bu buluşmada gelecekteki olası işbirlikleri değerlendirildi. İran'a uygulanan ambargonun kalkmasıyla birlikte, önümüzdeki günlerde ilk kez uluslararası bir katılım ile gerçekleşecek olan İran Uluslararası Otomotiv Endüstrisi Konferansı'na TAYSAD olarak davet edildik. Bu konferansta ayrıca TAYSAD sözcüleri de konuşmacı olarak yer alacak. Üyelerimizi katılmaları için teşvik ettiğimiz bu organizasyon, ikili görüşmelerle de destelenecek. İranlı paydaşlarımız, otomotiv parça tedariki konusunda en büyük ortakları olarak yanlarında yer almamızı bekliyorlar. Biz de konuyla ilgili olarak üyelerimizle birlikte sıkı bir hazırlık sürecindeyiz. Otomotiv alanında TAYSAD, İran'ın en büyük iş ortaklarından biri olacak. Hali hazırda ülkemizin İran ile olan dış ticaret verilerine baktığımızda otomotiv sektörümüzün dış ticaret fazlası verdiğini görmekteyiz. 2015 sonu itibariyle, otomotiv sanayinin GTIP bazındaki ihracatı 219 milyon dolar iken, ithalatımızın 15 milyon dolar seviyesinde olduğunu görüyoruz. Buna karşılık toplam ülke ihracatımız ise 3,6 milyar dolara karşılık, 6 milyar dolar ithalat göze çarpıyor" ifadelerini kullandı.

TAYSAD Başkanı Mehmet Dudaroğlu, tedarik sanayinin 2016 yılının ilk ayındaki performansını değerlendirirken "Otomotiv sanayimiz, 2016 yılı Ocak ayında da ihracat sıralamasında tüm sektörler arasında ilk sırada yer alıyor. Ancak ihracattaki parite kaynaklı kaybın sürdüğünü ve tedarik sanayi ihracatının yüzde 5 oranında azaldığını görüyoruz. Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği'nin verilerine baktığımızda, 2015 Ocak ayında 702,6 milyon dolar olan tedarik sanayi ihracatımız, bu yılın aynı döneminde 668,9 milyon dolara geriledi. İhracattaki bu yavaşlamanın aşılması mümkün. Yeni pazar çalışmalarımıza ağırlık veriyoruz. Aynı doğrultuda Ar-Ge ve kritik teknoloji çalışmalarımıza da durmaksızın devam edeceğiz" dedi. 

Devir Patent Tescil Ofisi.

ISO 14001:2015 ÇEVRE GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ
ISO 14001 ÇEVRE GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ NEDİR?ISO 14001 çevre yönetim sistemi içinde yaşadığımız çevreye, doğaya etkilerimizi ele alan koruma amaçlı yönetim sistemidir.ISO 14001 BELGESIISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi belgesi ürün ve hizmetlerden oluşan faaliyet alanınızdaki işlerin çevre üzerindeki etkilerini kontrol altına alarak çevrenize zarar vermeden katkılar sağlamanız amacıyla geliştirilmiş kalite yönetim standardıdır.Çevreci firma olabilmek amacıyla gayret gösteren firma sayısı her geçen gün artmaktadır. ISO 14001 sadece ticari ve yasal zorunluluklarla değil, sosyal sorumluluk kapsamında da kendisini ispatlamak isteyen kuruluşlara yol gösterir.ISO bu amaçla ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemini uygulamaya koymuştur. ISO 14001 standardı uygulandığında ticari engellemelere veya yasal mevzuat yapısını sekteye uğratmadan işletmenin çevresel faaliyetlerini düzenler.Çevrenin korunması ve kirlenmesinin engellenmesi ISO 14001 belgesiyle amaçlanan hedeftir.ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi
Devamı »

bloglar

ISO 14001:2015 ÇEVRE GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ
GMP Belgesi
CE BELGESİ
ISO 14001: 2015 öncesi beş aşamalı çevre yönetim sistemi
BEYSU Büyükşehir kalitesi ile büyüyecek
ISO 27001 Belgelendirme Temel ve Diğer Önemli Standartlar
Kırşehir Aeü'de ISO:27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Eğitimi
İZAYDAŞ, ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi sertifikasını almaya hak kazandı