Telefon numaranızı bırakın,
ekibimiz en kısa sürede sizinle iletişime geçsin.
Adınız Soyadınız :
Telefon Numaranız :
sizi arayalım
Yeni Patent iPhone'ların Tıbbi Ölçümler Yapabildiklerine İşaret Ediyor

Halihazırda kullanmakta olduğumuz iPhone telefonların aslında sağlık verileri toplamada oldukça etkin bileşenlere sahip oldukları, bugün Apple'a verilen patent içeriğinde ortaya çıktı. Kamera, ışık sensörü ve yakınlık sensörü kullanılarak sağlığımızla ilgili bir çok veriyi iPhone telefonlarımız üzerinden toplayabileceğiz.

Apple’ın bugün aldığı bir patent, mevcut iPhone’larda bulunan ön-yüz kamera, ışık sensörü ve yakınlık sensörünün sağlık ölçümlerinde nasıl kullanılabileceklerini gösteriyor.
“Elektronik cihaz bir ya da daha fazla kamera ve yakınlık sensörünü kullanarak, cihazın yüzeyine dokunmakta olan kullanıcının vücut bölümüne ışık gönderir ve bir ya da daha fazla kamera, ortam ışığı sensörü ve yakınlık sensörünü kullanarak kullanıcının vücudundan yansıyan ışığın en azından bir bölümünü algılar. Elektronik cihaz algılanan ışığa dayalı sensör verilerine dayanarak sağlık verilerini hesap eder.”

Firma aynı zamanda daha gelişmiş sağlık ölçümleri için aynı bölgeye ekstra sensör yerleştirerek kullanmayı düşünüyor…

Patent, örneğin, vücut yağını ölçmek için kullanılan bazı sofistike basküllere benzer elektrik bağlantılarını tanımlıyor. Aynı bağlantılar elektrokardiyogram (EKG) çekimi için de kullanılabilirler. Bu kullanım şekli en az bir iPhone modelinde mevcut.

Daha gelişmiş donanımlarla tedarik edilebilecek olan sağlıkla ilgili olası veri çeşitlerinin oldukça etkileyici olduğunu görüyoruz.

“Sağlık verileri fitness, sağlık ve/ya da sağlıkla ilgili kan basıncı değerleri, kan hidrasyonu, vücut yağ içeriği, oksijen doygunluğu, nabız oranı, perfüzyon, elektrokardiyogram fotoletismogram gibi sağlıkla ilgili diğer çeşit parametreleri içermektedir.”
Bu noktada özellikle ilgi çekici olan şey, sadece bir kamera ve ışık sensörü kullanarak elde edilebilecek olan veri çeşitleri: oksijen doygunluğu, nabız oranı, perfüzyon değerleri ve fotoletismogram (nefes alma oranını algılayarak hipovolemya gibi dolaşımla ilgili sorunları tespit edebilir).

Bazı ölçümler, mevcut iPhone’larda bulunan düşük teknolojili ortam ışığı sensörleri ile gerçekleştirilebiliyorken, patentin içeriğinde optimum kullanımı sağlamak için daha gelişmiş komponentlerin kullanımının gerekli olabileceği belirtiliyor.

“Çeşitli implantasyonlarda Indiyum-galyum arsenid görüntülememe fotodiyodunun kullanımı, silikon görüntü-yansıtmama fotodiyodunun kullanımına göre daha büyük ışık spektrumunun tespitini sağlayabilir. Indiyum-galyum arsenid görüntü-yansıtmama fotodiyodu tipik ortam ışığı sensörü olarak kullanılamayabilir çünkü tipik silikon görüntü-yansıtmama fotodiyodu yöntemine göre daha masraflı olabilir.”
Her zamanki gibi Apple’ın bu patentlerde sözü geçen hangi teknolojiyi kullanacağını bilemiyoruz. Bununla birlikte elektrik sensörünün yeni iPhone 8’de ne kadar bir alan kaplayacağı da belli değil. Fakat görünen o ki Apple, sağlık alanındaki yoğun ilgisini sürdürmeye devam edecek.

Devir Patent Tescil Ofisi.
#patenthaber #markatescili #patent #patenttescili #tasarımtescili #devirpatent
ISO 14001:2015 ÇEVRE GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ
ISO 14001 ÇEVRE GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ NEDİR?ISO 14001 çevre yönetim sistemi içinde yaşadığımız çevreye, doğaya etkilerimizi ele alan koruma amaçlı yönetim sistemidir.ISO 14001 BELGESIISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi belgesi ürün ve hizmetlerden oluşan faaliyet alanınızdaki işlerin çevre üzerindeki etkilerini kontrol altına alarak çevrenize zarar vermeden katkılar sağlamanız amacıyla geliştirilmiş kalite yönetim standardıdır.Çevreci firma olabilmek amacıyla gayret gösteren firma sayısı her geçen gün artmaktadır. ISO 14001 sadece ticari ve yasal zorunluluklarla değil, sosyal sorumluluk kapsamında da kendisini ispatlamak isteyen kuruluşlara yol gösterir.ISO bu amaçla ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemini uygulamaya koymuştur. ISO 14001 standardı uygulandığında ticari engellemelere veya yasal mevzuat yapısını sekteye uğratmadan işletmenin çevresel faaliyetlerini düzenler.Çevrenin korunması ve kirlenmesinin engellenmesi ISO 14001 belgesiyle amaçlanan hedeftir.ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi
Devamı »

bloglar

ISO 14001:2015 ÇEVRE GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ
GMP Belgesi
CE BELGESİ
ISO 14001: 2015 öncesi beş aşamalı çevre yönetim sistemi
BEYSU Büyükşehir kalitesi ile büyüyecek
ISO 27001 Belgelendirme Temel ve Diğer Önemli Standartlar
Kırşehir Aeü'de ISO:27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Eğitimi
İZAYDAŞ, ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi sertifikasını almaya hak kazandı