Telefon numaranızı bırakın,
ekibimiz en kısa sürede sizinle iletişime geçsin.
Adınız Soyadınız :
Telefon Numaranız :
sizi arayalım
HELAL Gıda Sertifikası

 IHI ALLIANCE NEDİR?

 

 

IHI Alliance, Malezya ve Suudi Arabistan ülkelerinin önderliğinde kurulan ve tüm dünyada bulunan İslam ülkelerinin katılımıyla desteklenen "Malezya Helal Sertifikası" olarak bilinen helal sertifikalarını veren organizasyonun kısa adıdır.

 

 

JAKIM NEDİR?

 

Malezya hükümetine bağlı din işlerini yürüten devlet kurumudur. Ülkemizdeki "Diyanet İşleri Başkanlığı" benzeri bir göreve sahiptir. JAKIM tarafından verilen helal sertifikaları daha çok Malezya ile sınırlı yöresel helal sertfikasıdır.

 

Bugün her iki helal sertifikasıda tüm dünyada kabul görmekle birlikte, uluslar arası akredite kabul edilen ve Malezya helal sertifikası olarak ifade edilen helal sertifikası IHI Alliance tarafından verilmekte olan sertifikalardır.

 

________________________________________

 

 Helal gıda sertifikası alabilmenin en birincil kuralı bu belgeyi almak için gerekli şartların gıda firmasında uygulanmasına dayalıdır. Helal üretim ve hizmet şartları sağlanmışsa bu durumda tarafsız helal belgelendirme kuruluşunun denetimiyle helal sertifikası almak mümkün olmaktadır. Diğer durumlardaysa işletme içinde tüm aşamalar tekrar elde geçirilmeli ve kriterlere uygun seviyelere getirilmelidir. Bu amaçla gıda ham madde temininde sertifikası olan, analizleri bulunan tedarikçileri tercih etmek öncelikli gereksinimler arasındadır. Kendi ürünlerinize helal gıda analizlerini yaptırmak sertifika alım sürecini hızlandıracak ve güvenilir kılacaktır.

 

Helal gıda belgesi nedir?

 

Helal gıda belgesi helal üretim şartlarına (hijyen, kesim, üretim, sunum, depolama, nakliye, satış, satış sonrası) uyarak üretim veya satış yapan tüm gıda kozmetik, temizlik, kimya ve İslami hizmet sunan firmalara verilmekte olan gıda ve hizmet belgesidır. Dünyada ilk helal gıda belgesine ait standartı ve helal akreditasyon yapısını geliştiren ve tüm islam ülkeleri ve müslümanların yaşamakta olduğu ülkelerde kabul gören, dolayısıyla helal belgesini veren ilk ülke Malezyadır. Malezyadan akredite helal gıda sertifikası vermekte olan Devir Kalite belgelendirme gibi özel kuruluşlar dışında, TSE tarafından da (Diyanet Din İşleri Yüksek Kurulunca Onaylı) helal gıda belgesi verilmektedir. Müslüman toplumların giderek benimsediği helal belgesi farklı sektörlere de etki ederek ciddi bir helal gıda pazarı oluşmasına neden olmuştur.

 

Helâl gıda belgesinin ne olduğunu ve gereklerini doğru anlayabilmek için öncelikle helal kavramı kısaca nedir ne demektir ve hangi anlamlara gelir izâh edilmesi gerekmektedir. 

 

Helal demek islamiyete uygun olan demektir. İslami açıdan yasak edilmemiş şeylerin tümüdür. Dini açıdan yapılması veya yenip içilmesi yasaklanmamış şeyler, haram değil helal demektir. Helal bize ayet ve hadislerle öğretilen, uyulması gereken İslami koşullardır. Helal ve helale ulaşmak için kullanılan yöntemler gönderilen ayet ve hadislerin dışına çıkamaz. 

 

Yukarıda helal kavramının kısaca tanımını yaptık. Helal gıda ise bunun alt bir kavramıdır. Helal tanımından yola çıkacak olursak; gıdaların tüketimi, kullanımı, dağıtımı, üretimi, satış ve pazarlama süreçleri, ambalajlanması, ürünün içeriği, hijyenik olup olmaması gibi faktörlerin tümü helal gıda tanımı içerisinde yer almaktadır.

Helal Gıda; bir gıda ürününün üretiminden, içeriğine ve tüketimine giden bütün yolda içerisine haram bulaşmamış, Müslümanların tüketmesinde hiçbir sakınca olmayan gıda ile ilgili her şey demektir.

 

HELAL SERTİFİKASINI KİMLER ALABİLİR?

 

• Gıda üretimi, (Restoran, Lokanta, Mutfak, Catering vb.),

• Gıda satışı, (Depolama, Dağıtım, Sıcak Satış vb.)

• Gıda ambalaj malzemeleri türü ürünleri imal eden ve satışını veya ithalatını yapan tüm firmalar,

• Hazır gıda üreticileri,

• Mezbahaneler,

• Gıda Nakliyecileri,

• Dondurma üreticileri,

• Gıda ile temas eden tüm ürünler, (çatal, kaşık, bıçak, plastik tabak, eldiven, saklama kapları vb.)

• Et ve et ürünleri üreten firmalar, helal gıda alabilmektedir.

 

Tüm helal belgeleri, Helal belgesi yazılı olarak verilir ancak belgenin kapsam kısmında hangi ürün ve hizmetlerin helal belgelendirme kapsamında olduğu açıkça belirtilmektedir. Firmanıza helal gıda belgesi almak için gereken şartları tetkik etmek üzere hazırlanan helal gıda soru listesini inceleyebilirsiniz. 

 

Helal Sertifikası Kimlere Verilir?

 

Hizmet için gıda helal belgesi günümüzde veriliyor olsa da asıl belgelendirme ürün için yapılmaktadır. Bir gıda firmasının helal belgeye sahip olması bütün ürünlerinin helal belgeli olduğu anlamını taşımamaktadır. Alınan helal belgesi içerisinde hangi ürünlerinin helal olarak nitelendirildiği belirtilmiş olacaktır. Helal sertifikası almak isteyen gıda firmalarının sahiplerinin de Müslüman olması bu konuda atılacak adımlarda konuya vakıf olması yönünden hem kendi hem de denetçi tarafından son derece kolaylık sağlamaktadır. Bunun sebebi ise karşınızda helal ve helal olmayan gıda arasındaki farkları bilen ve bu konuda duyarlı birisi olmasıdır.

Günümüzde helal sertifikası sadece gıda ürünlerine değil aynı zamanda kozmetik sektöründeki firmalara da verilmeye başlanmıştır. Aynı şartlar doğrultusunda helal ürün kriterlerini sağlayan kozmetik üretici firmaları da müşterilerinin memnuniyeti ve daha güvenilir bir firma olmak için helal sertifikası edinmek adına talepte bulunabilirler.

 

 Devir Kalite Belgelendirme olarak diğer belgelendirme işlemlerinde olduğu gibi helal sertifikası alma yolunda da müşterilerimizin merak ettiklerini yanıtlıyor olacağız.

 

Helal Sertifikası Almak İçin Gerekenler

 

Genel yaptığımız tanımlar ve açıklamalardan da anlaşılacağı gibi öncelikle helal olan gıdanın ne olduğunu bilmek gerekir. Dinimizce bize haram kılınan şeylerin ürettiğiniz gıdanın içerisinde olmaması şartı pek tabi ki mevcuttur. Yine de genel gereken maddeleri sıralayacak olursak;

• Domuz ve domuz kanından üretilen katkı ve gıda maddeleri kullanmamak,

• Kan ve kandan üretilmiş mamul ve yarı mamulleri kullanmamak,

• Kanserojen, GDO’lu, insan sağlığına zararı ispatlanmış, birden fazla ülkede kullanımı yasaklanmış malzemeleri üretim aşamasında kullanmamak,

• Üretim esnasında tüm hijyen koşullarını eksiksiz yerine getirmek,

• Gıda üretimi yapmak için gereken yasal izinlerin alınmış olması,

• Gıda firmasının bir gıda mühendisi olmasıdır.

Helal Sertifikası İşletmenize Ne Fayda Sağlayacak?

 

İşletmenizin sahip olduğu helal sertifikası müşteriler üzerinde bir güven sağlayacaktır. Günlük hayatımızda da bizler, çoğunluğun güvendiği şeye güvenme eğilimindeyiz. Bir ürünü almak konusunda tereddüt yaşadığımızda etrafımızda güvendiğimiz ya da bilgi sahibi olduğunu düşündüğümüz kimselerden bununla alakalı fikir alırız. İşte bu noktada müşterinizin sizden almak istediği fakat şüphe duyarak yaklaştığı ürününüze bir güven yüklemiş ve helal sertifikası ile birlikte güçlü bir toplumsal referans elde etmiş oluyorsunuz. Bu sizin tercih edilen bir işletme olmanıza yüksek oranda katkı sağlıyor.

Kısaca helal sertifikası hem vicdani fayda hem de işletmenize ticari açıdan katkıda bulunacaktır. Yaptığı işlerden helal kazanç elde etmek isteyen işletme sahipleri helal sertifikası sayesinde hem vicdani rahatlık ve Müslüman ya da diğer tüm tüketiciler  için bir alternatiften çok tercih edilen işletme olmanıza imkan sağlayacak, şirket kalitenizi artıracaktır. 

 

Tüketiciler Helal Sertifikası Hakkında Neler Düşünüyor?

 

Yapılan araştırmalar tüketicilerin yani müşterilerinizin çoğunluğunun helal sertifika logolu ürünleri daha çok tercih ettiğini gösteriyor. Tüketicilerin %79’u bir ürünü alırken ürünlerdeki işaretlere dikkat ettiklerini, %13’ü bu işaretlerle alakalı kararsızlık yaşadıklarını, %8’i ise bu işaretlere hiç dikkat etmediklerini belirtiyor. 

 

Tüketicilerin helal sertifikalı ürünleri tercih ediyor olmasının tek sebebi helal-haram kavramı olmamakta aynı zamanda sağlıklı beslenmek isteyen tüketicilerin de tericihini oluşturuyor. 

Bir firma sahibinin en önemli velinimeti müşterisi ve müşterisinin ona duyduğu güvendir. Kriterlere uyarak helal logosu almaya hak kazanmış işletmeler müşterileri için ürününü daha güvenilir kılacaktır ve gıda hizmeti sağlayan bir kurum için müşterinin güveni en önemli husustur.

 

 

ISO 14001:2015 ÇEVRE GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ
ISO 14001 ÇEVRE GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ NEDİR?ISO 14001 çevre yönetim sistemi içinde yaşadığımız çevreye, doğaya etkilerimizi ele alan koruma amaçlı yönetim sistemidir.ISO 14001 BELGESIISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi belgesi ürün ve hizmetlerden oluşan faaliyet alanınızdaki işlerin çevre üzerindeki etkilerini kontrol altına alarak çevrenize zarar vermeden katkılar sağlamanız amacıyla geliştirilmiş kalite yönetim standardıdır.Çevreci firma olabilmek amacıyla gayret gösteren firma sayısı her geçen gün artmaktadır. ISO 14001 sadece ticari ve yasal zorunluluklarla değil, sosyal sorumluluk kapsamında da kendisini ispatlamak isteyen kuruluşlara yol gösterir.ISO bu amaçla ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemini uygulamaya koymuştur. ISO 14001 standardı uygulandığında ticari engellemelere veya yasal mevzuat yapısını sekteye uğratmadan işletmenin çevresel faaliyetlerini düzenler.Çevrenin korunması ve kirlenmesinin engellenmesi ISO 14001 belgesiyle amaçlanan hedeftir.ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi
Devamı »

bloglar

ISO 14001:2015 ÇEVRE GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ
GMP Belgesi
CE BELGESİ
ISO 14001: 2015 öncesi beş aşamalı çevre yönetim sistemi
BEYSU Büyükşehir kalitesi ile büyüyecek
ISO 27001 Belgelendirme Temel ve Diğer Önemli Standartlar
Kırşehir Aeü'de ISO:27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Eğitimi
İZAYDAŞ, ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi sertifikasını almaya hak kazandı