Telefon numaranızı bırakın,
ekibimiz en kısa sürede sizinle iletişime geçsin.
Adınız Soyadınız :
Telefon Numaranız :
sizi arayalım
ISO Belgeleri » ISO 10002 BELGESİ

ISO 10002 NEDİR  

 

 

Firma- müşteri ilişkilerinde gelinmesi istenen yapılanma ISO 10002 ile aşağıda belirteceğimiz müşteri ilişki yapısına uygun hale getirilmeye çalışılmaktadır.

• Sadece bir patron vardır ve oda müşteridir. O da sadece parasını başka bir yere harcayarak şirketteki herkesi kovabilir.

• Müşterimize ulaşma yöntemimizi ve pazarlama felsefemizi yeniden keşfetmek zorundayız. Bunun için yenibir modele ihtiyacımız vardır.

• Müşteriye hazyır diyerek bile onu mutlu edebiliriz yeter ki bunu düzgün şekilde ortaya koyalım.

• Birirnci kural müşteri her zaman haklıdır. İkinci kural, müşterinin haksız olduğu durumlarda birinci kural geçerlidir.

• En büyük başarıları gerçekleştiren şirketlerin ortak amacı yaptıkları her işin merkezine müşteriyi koymaktır.

• Müşterilerinize istediklerini verdiğinizde dahi sizden başka bir şey daha isteyeceklerdir. 

• Müşterilerimiz şirketlerimizin bilanço tablosunda yer almasa bile şirketimizin en önemli varlıklarıdır.

• Başarılı bir satıcı için ilk gerekli özellik güvenilir olmasıdır.

• Başarının sırrı müşterinin bakış açısını kavrayarak olaylara o açıdan bakmaktır.

 

 

 

Müşteri memnuniyeti bir işletmenin varoluş ve yaşamını sürdürebilme şansının yüzdesini belirler. ISO 10002:2014 bu süreci şansa bırakmamak adına size ve işletmenize profesyonel kaynaklar ve fikirler sunar.

 

 

ISO 10002 müşteri memnuniyeti ne demektir?

 

 

Müşterinin haklı olup olmaması değil şikayetlerinin işleme alınıp değerlendirilip değerlendirilmediği önemlidir. Ancak neresinden ele alınırsa alınsın müşteri içinde bulunduğumuz zaman diliminde daha fazlasıdır. Önceden sadece kaliteli = pahalı ürün satmak yeterli görülmekteyken artık sadece bu kadarıyla yetinmemekte haklı olan, hepimizin oluşturduğu daha fazla istek ve ihtiyaç söz konusu olmaktadır. 

 

 ISO 9001 standardı içerisinde de kendisine yer bulan fakat müşteri memnuniyeti odaklı bir alt yapının entegrasyonunda ve sonuçları açısından çok daha etkili bir “Müşteri Memnuniyet Yönetim Sistemi” dir. İlgili standartın numarası 10002 olduğundan bu isimle birlikte anılmaktadır. 

 

ISO 10002 standardı müşteriye daha fazla odaklanabilmeyi mümkün kılan destek yapı standartları arasında yer almaktadır. Daha çok ISO 9001 ile birlikte tam bir gövde meydana getirerek işletmelerin daha kurumsal müşteri alanlarına konsantrasyon sağlayabilme yetisini kazandırır. Kazanılmış yeteneklerin kaybedilmeden korunması ve ileriye ölçülebilir gelişimle taşınmaya çalışılır.

 

ISO 10002 standartı genel olarak hedeflerine mutlak müşteri memnuniyetini ile ulaşabileceklerinin farkına varan firmaların uymak istediği standarttır. ISO 10002 gelecekte hayatta kalmak isteyen  firmaların uyması gereken bir standarttır.

 

ISO 10002 müşteri şikayetleri yönetim sistemi açılımından da anlaşılacağı üzere kurumsal kimlik kazanmış işletmelerde "Müşteri Şikayetlerini" kontrol altına alabilmek ve takip edebilmek amacıyla geliştirilmiş standartın adıdır. Müşteri şikayetleri bugün için firmaların en temel odak noktalarını oluştururlar. Müşterilerinizi dinliyor olmak ve onların talepleri doğrultusunda hareket etmek kurumsallığı sağlayan en önemli unsur değil midir? Kendimizden de yola çıkarsak beklentimiz memnun edilmek olduğundan dolayı bu şekilde hizmet veremeyen şirketler hayatta kalamayacaklardır.

 

 

ISO 10002 YARARLARI FAYDALARI NELERDİR?

 

 

Müşterilerinizin istediğini daha rahat şekilde karşılamanızı sağlayacak olanakları elde etmenizi ve bunu müşterilerinize sunma sansını ıso 10002 ile yakalayabileceksiniz.

 

Müşteriler artık aldıkları her ürün, kendilerine sağlanan her hizmet karşısında; bu hizmetle alakalı yaşadıkları sorunları ya da şikayetleri dile getirebilecekleri bir birim bekliyorlar. Peki sizin firmanızın, müşterinizin bu istediğini yerine getirebilecek bir faaliyeti mevcut mu? Müşteri şikayetlerini ya da taleplerini çözüme ulaştırabiliyor musunuz? ISO 10002’nin bu doğrultuda verdiği cevaplar; Müşterileriniz için ayrı bir call center hattınız bulunuyor mu? Müşteri şikayetleri kayıt altına alınıyor ve çözüme ulaştırılıyor mu? Bu çözümler doğrultusunda tekrar geri dönüş sağlanarak müşteri bilgilendiriliyor mu? Memnuniyet oranları sistemli takip ediliyor mu?

 

ISO 10002’nin size ve müşterinize sağlayacağı en temel fayda aslında ortada yer alan hizmetin doğru ya da yanlış olduğundan ziyade müşterinin sorunlarına çözüm üretilip üretilmediği, müşterinin doğabilecek herhangi bir sorun karşısında kendisine bir muhatap bulup bulamadığı ya da kendisine ne düzeyde saygı gösterildiğidir.

Günümüzde hala birçok firmanın internet sitesinde şikayet ve öneri bölümünün mevcut olmayışı büyük bir eksiklik teşkil etmektedir. Müşterilerin istek, şikayet ve önerilerini iletemediği bir firmanın kurumsal nitelik taşıması mümkün olmayacaktır. Tüm bu hususlar göz önünde bulundurulduğunda ISO 10002 belgesi müşteri memnuniyeti ve kurumsal bir firma olma yolunda izlenecek adımların en başında yer almalıdır. Kurumsal bir firma olmak isteyen bütün işletmeler müşteri memnuniyetini sağlamak için kendi bünyesinde ayrı bir birim oluşturarak iş kalitesi ve iş ilerleyişi, sorunların en hızlı şekilde çözüme kavuşmasını sağlamalıdır. Bu konuda ISO 10002 belgesi size bu imkanları sağlayacak bir geleceğe yatırım niteliğini taşır.

 

 

ISO 10002 MÜŞTERİ MEMNUNİYET Mİ YOKSA ŞİKAYET YÖNETİM SİSTEMİ Mİ?

 

 

Daha doğru yaklaşımla ISO 10002; "Müşteri İlişkileri Yönetim Sistemi" olarak sınıflandırılabilir. Sistemin içerisinde hem "müşteri memnuniyeti" hem de "müşteri şikayetleri" yer almaktadır.

 

ISO 10002 belgesinin temel amacı; "mutlu müşteriler" elde etmek ve bu memnuniyet düzeyini sürekli ya da en azından daima aynı kademede tutabilmektir. Bu nedenle ISO 10002 satıştan önceki, satış sırasında ve satıştan sonraki müşteri memnuniyet yönetim sistemi olarak üç ana başlıkta toplanabilir.

 

Otomobil satışı yapan bir firmanın müşterilerine test sürüşü teklif etmesinden, pilli oyuncak üreticilerinin ambalaj üzerinden deneme imkanı sunmalarına kadar verilebilecek bir çok örnek ISO 10002 müşteri şikayeti engelleme ve memnuniyet sağlama amacıyla uygulanılmaktadır. 

 

Üstelik satın alma sürecinden hemen sonra, kendilerinden otomobil alan müşterilerinin bayiler tarafından ne kadar tatmin edildiğinin ölçümlenmesi adına yapılan "telefon anket çalışmaları" kaynak olarak yine ISO 10002 yönetim sistemine dayanmaktadır.

ISO 14001:2015 ÇEVRE GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ
ISO 14001 ÇEVRE GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ NEDİR?ISO 14001 çevre yönetim sistemi içinde yaşadığımız çevreye, doğaya etkilerimizi ele alan koruma amaçlı yönetim sistemidir.ISO 14001 BELGESIISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi belgesi ürün ve hizmetlerden oluşan faaliyet alanınızdaki işlerin çevre üzerindeki etkilerini kontrol altına alarak çevrenize zarar vermeden katkılar sağlamanız amacıyla geliştirilmiş kalite yönetim standardıdır.Çevreci firma olabilmek amacıyla gayret gösteren firma sayısı her geçen gün artmaktadır. ISO 14001 sadece ticari ve yasal zorunluluklarla değil, sosyal sorumluluk kapsamında da kendisini ispatlamak isteyen kuruluşlara yol gösterir.ISO bu amaçla ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemini uygulamaya koymuştur. ISO 14001 standardı uygulandığında ticari engellemelere veya yasal mevzuat yapısını sekteye uğratmadan işletmenin çevresel faaliyetlerini düzenler.Çevrenin korunması ve kirlenmesinin engellenmesi ISO 14001 belgesiyle amaçlanan hedeftir.ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi
Devamı »

bloglar

ISO 14001:2015 ÇEVRE GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ
GMP Belgesi
CE BELGESİ
ISO 14001: 2015 öncesi beş aşamalı çevre yönetim sistemi
BEYSU Büyükşehir kalitesi ile büyüyecek
ISO 27001 Belgelendirme Temel ve Diğer Önemli Standartlar
Kırşehir Aeü'de ISO:27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Eğitimi
İZAYDAŞ, ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi sertifikasını almaya hak kazandı