Telefon numaranızı bırakın,
ekibimiz en kısa sürede sizinle iletişime geçsin.
Adınız Soyadınız :
Telefon Numaranız :
sizi arayalım
ISO Belgeleri » ISO 22000 BELGESİ

ISO 22000 BELGESİ NEDİR?

 

 

ISO 22000 Belgesi güvenli gıda üretimi sağlamanın yazılı anlatımıdır. Gıda üretimi başında, sırasında ve sonrasındaki işlemlere belirli standartlar getiren ISO 22000 belgesini diğer kalite yönetim sistemlerinden ayıran ana madde sadece gıda ile alakalı bir standart olmasıdır.

 

ISO 22000 belgesi uluslararası gıda güvenliği yönetim sistemini simgeler ve güvenli, sağlıklı gıda üretimi konusunda firmalara yardımcı olmaktadır.

 

ISO 22000 standardının zorunlu prosedürleri aynı diğer sistemlerle benzerlik gösterir. Yasal zorunluluklar gereği kaplama malzemeleri standardı bellidir. Yasal mevzuatla bildirilen malzemelerin dışına çıkmak mümkün değildir. Özellikle tuvalet gibi alanlarda İlçe Tarım Müdürlüğü yaptırımları dikkate alınmalıdır.

ISO 22000’in gerekli standartlarını yerine getirmek Tehlike Analizleri ve Kritik Kontrol Noktaları (HACCP) belgelendirme sürecinin ilk adımıdır. HACCP ile amaçlanan, insan sağlığını olumsuz etkileyebilecek unsurların saf dışı bırakılması için önlemlerin alınmasıdır. Gıda üretim izni Tarım Bakanlığına bağlı ilçe müdürlüklerinden takip edilebilir. İlçe tarım müdürlükleri aktif olarak gıda denetimi yapmakta, gıda denetimleri sırasında müşteri gibi raftan ürün alıp, müşteri şikâyetlerini de denetim aşamasında değerlendirmektedir. Alınan ürünlerin laboratuar tahlilleri yapıldıktan sonra sonuçlar genel olarak ürün sahibi firmaya bildirilir.

 

 

ISO 22000 GIDA GÜVENLİĞİ BELGESİ NE İŞE YARAR?

 

Yukarıda belirttiğimiz hususlar doğrultusunda HACCP gıda güvenliği belgesi işletmenizin yasal üretim izinleri olmadan bir fayda sağlayamayacaktır. Gıda güvenliği belgesinin firmanız için işe yarar olmasını sağlamak için yönetim yapınızı belirtilen koşullar tekelinde değiştirerek denetlenen bir firma olmaktan çıkıp “denetleyen firma” olma yolunda adımlar atmalısınız.

Bu şekilde bir ilerleme kaydedildiğinde tedarikçilerinizi denetleyerek olması gereken kriterleri daha kolay elde edebilmekte, denetim havuzunu genişletmekte ve aynı zamanda kalite seviyenizi her düzeyde yükseltmektedir. Sürekli yerine getirilen denetimler gıda güvenliği konusunda ki kalite seviyesine büyük katkı sağlamaktadır. Ürün pazarına çıkarken, gıda ürününüzü oluşturmak için temin ettiğiniz ürünlerin de güvenilir ve belge alımını kolaylaştırıcı kriterlere sahip olması sizin aşama kaydetmenize maksimum düzeyde fayda sağlayacaktır.

 

 

ISO 22000 BELGESİ NASIL ALINIR?

 

 

ISO 22000 belgesi, kendi çatısı altında gerekli çalışmaları uygulayan gıda firmalarına verilmekte olan bir kalite belgesidir. Bu belgeye sahip olmak isteyen firmalar gıda güvenliği yönetim sistemi belgesi almaya hazır, yani gıda güvenliği standartlarına uygun ve bunu üretim zincirine ve firma çalışma şartlarına entegre etmiş olması ile mümkün hale getirecektir.

Gıda güvenliği belgesi alma süreci birçok teknik terim ve beraberinde teknik bilgi getirmektedir. Üretimi yapılan gıda maddelerinin saklama sıcaklıkları, üretim şartları, depo koşulları, nem durumları gibi onlarca belki yüzlerce dış etkenin arasında doğru olan bilginin belirlenmesi ve entegrasyon yapısına uygulanması gerekmektedir. Bu sebeple entegrasyon gıda mühendisliği seviyesinde uygulanmalıdır.

 

 

ISO 22000 BELGESİNİN FAYDALARI NEDİR?

 

 

ISO 22000 belgesinin faydaları aslında buraya kadar anlatılmaya çalışılan kısımlarda çoğu kez ifade edilmiştir. Ancak genel olarak farklı şekilde toparlamak gerekirse kaliteli bir gıda güvenliği belgesinin faydaları; Gıda zincir yapısının neden önemli olduğunun sürekli akılda kalıcı olması için bir takım gıda güvenliği odaklı şartların tanımlanmasını zorunlu tutar. Gıda güvenliği konusunu teknik bilimsel bir olgu olarak ele alır ve kalite etkisini yükseltir.

 

Denetim mekanizmalarını geliştirerek toplum sağlığı açısından en büyük faydayı sağlamak hedefi ile hareket eden ve sürekli kendisini yenileyen bir yönetim anlayışı getirir. Kimyasal kirliliği takip edilebilir yazılı olarak dokümante ederek kontrol altına alma gayretlerini artırır. Müşteri gözünde kurumsal, insan sağlığı ile ilgilenen değerli bir marka olma yolunu açar. Gıda güvenliği uyguluyor olmanın faydalarını öncelikle firma yönetim düzeyinde anlaşılmasını sağlar.

 

Bu liste bu şekilde uzatılabilir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken konu HACCP güvenliği belgesinin faydalarının daha çok sistemin uygulanması ve olası uygun olmayan ürün toplatılma gibi durumlarda çok değerlenir. Uygun olmayan üretim ve sonuçları için mutlaka bir “geri çekme prosedürü” oluşturulmalı uygun olmayan ürünlerin geri çekilme süreci bu prosedür de net olarak anlatılmalıdır.

 

 

ISO 22000 HACCP GIDA GÜVENLİĞİ NEDİR?

 

 

ISO 22000:2005 HACCP Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi oluşturmak için geliştirilmiş bir yönetim standardıdır. Tüm Dünya’da uygulanmakta, kabul görmekte ve sürekli olarak geliştirilmektedir. Gıda güvenliği yönetim sistemini uygulayıp belirgin kalite düzeyine ulaşan firmalara ISO 22000 belgesi verilmektedir.

 

TÜRKAKLI ISO 22000 BELGESİ

 

Türkaklı ISO 22000 belgesi TURKAK’ın hazırlıklarını tamamlaması ve uluslararası denetimlerden başarı ile geçmesi sonucunda verilmeye başlanmıştır. Böylece Türkaklı ISO 22000 belgesi tüm Dünya’da kabul gören TURKAK akreditasyonlu belge ünvanını kazanmıştır. 

 

 Bugün gıda şirketlerinin bir numaralı gündem gıda güvenliği belgesi olarak diğer kalite belgelerinin yerini hızla alıyor. Gıda güvenliği yönetim sistemi belgesi artık istenirse TURKAK akreditasyonlu olarak alınabiliyor. Gerçekte neredeyse benzer yapıları paylaşan kalite belgelerinden, gıda ve gıdaya temas eden ürünlerin üretimi yapan firmaların ana yönetim sistemi durumunda.

 

 

ISO 14001:2015 ÇEVRE GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ
ISO 14001 ÇEVRE GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ NEDİR?ISO 14001 çevre yönetim sistemi içinde yaşadığımız çevreye, doğaya etkilerimizi ele alan koruma amaçlı yönetim sistemidir.ISO 14001 BELGESIISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi belgesi ürün ve hizmetlerden oluşan faaliyet alanınızdaki işlerin çevre üzerindeki etkilerini kontrol altına alarak çevrenize zarar vermeden katkılar sağlamanız amacıyla geliştirilmiş kalite yönetim standardıdır.Çevreci firma olabilmek amacıyla gayret gösteren firma sayısı her geçen gün artmaktadır. ISO 14001 sadece ticari ve yasal zorunluluklarla değil, sosyal sorumluluk kapsamında da kendisini ispatlamak isteyen kuruluşlara yol gösterir.ISO bu amaçla ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemini uygulamaya koymuştur. ISO 14001 standardı uygulandığında ticari engellemelere veya yasal mevzuat yapısını sekteye uğratmadan işletmenin çevresel faaliyetlerini düzenler.Çevrenin korunması ve kirlenmesinin engellenmesi ISO 14001 belgesiyle amaçlanan hedeftir.ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi
Devamı »

bloglar

ISO 14001:2015 ÇEVRE GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ
GMP Belgesi
CE BELGESİ
ISO 14001: 2015 öncesi beş aşamalı çevre yönetim sistemi
BEYSU Büyükşehir kalitesi ile büyüyecek
ISO 27001 Belgelendirme Temel ve Diğer Önemli Standartlar
Kırşehir Aeü'de ISO:27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Eğitimi
İZAYDAŞ, ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi sertifikasını almaya hak kazandı