Telefon numaranızı bırakın,
ekibimiz en kısa sürede sizinle iletişime geçsin.
Adınız Soyadınız :
Telefon Numaranız :
sizi arayalım
ISO Belgeleri » ISO 27001 BELGESİ

ISO 27001 Belgesi Nedir?

 

Bilgi güvenliğini sağlamak amacıyla alınan tüm tedbirlere “bilgi güvenliği sistemi” denir. Bilgiye verilen değerin kayıt altına alınarak korunmasını ifade eder. ISO 27001’de bilgilerin güvenli olarak saklanmasını sağlar. Bilgi transferlerinin güvenilir olmasını, e-posta hareketlerini kontrol altına alır. Bilginin teknolojik cihazlar ile paylaşılmasını düzenler ve paylaşılan bu bilgilere ait kriterleri belirler. İşletmeniz için gerekli tüm verilerin güvenle yönetilmesini sağlar ve bu bağlamda hem işletme sahiplerine hem de müşterilere güven verir.

ISO 27001 bilgi güvenliği yönetim sistemi içerisinde diğer sistemlerde olduğu gibi prosedür, talimat, plan, görev tanımı, listeler ve formlar yer almaktadır.

 

Amaç süreçlerin, sorumlulukları ve işleyişlerini bilgi güvenliğini sağlayacak şekilde hazırlamaktır. Özellikle bilgi güvenliğinin riskli olduğu süreç parçalarına dikkat etmelidir. Bilgilerin nasıl saklandığı, kim tarafından yedeklendiği belirtilmelidir. Cep telefonu, kişisel bilgisayarların kullanım talimatları ISO 27001 standardına uygun oluşturulmalıdır.

 

ISO 270001 aslında firma sahiplerinden daha çok müşterilerin bilgilerini korumaya yönelik yollar izleyen bir belgelendirme sistemidir. Çünkü siz kendi firmanızı tanıyor ve güveniyor olabilirsiniz fakat bunu müşterinize de göstermek için ISO 27001'in size sunacağı farkındalık ve faydadan yararlanabilirsiniz. ISO 27001 müşterilerinize bilgilerinin büyük bir titizlikle korunduğu güvenini aşılayacak, size de bu güvenin oluşturduğu güvenilir imajla iş yapmak ve güvenilir oluşunuzun meyvelerini yemek kalacaktır.

 

Bilgi sizi rakiplerinizden ayıran yegane etkendir. Bilginizle yapmış olduğunuz işi diğerlerinden ayırırken aynı zamanda bu bilgiyi kendinize muhafaza ederek korumak hem siz hem de müşterileriniz için kaçınılmaz, gerekli bir eylem olacaktır.

 

BİLGİ GÜVENLİĞİ NE DEMEKTİR?

ISO 27001 Yönetim Sistemi içerisinde bilgi güvenliği, bilgilerin izinsiz ve uygunsuz kullanımıyla izinsiz şekil, biçim ve yöntemlerle ifşa edilmesi (3.kişilerle paylaşılması), izinsiz yok edilmesi (silinmesi veya ortadan kaldırılması), izinsiz ve yetkisiz olarak bilgilerin değiştirilmesi, bilgilere hasar verilmesini engellemek amacıyla koruma altına almak veya bilgilere yapılacak olan izinsiz erişimleri gereken tüm tedbirleri alarak engelleme işlemlerinin tümüne "Bilgi Güvenliği" adı verilir.

 

ISO 27001 BİLGİ GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ

 

ISO 27001’in size sağladığı bilgi güvenliği yönetim sistemi ile bilginin korunması hedeflenmektedir.

Günümüzde birçok kurumsal firma yaptıkları işlerde bilgi güvenliğini sağlamak adına özel yazılımlar kullanmakta ve bu özel yazılımlar için büyük bütçeler ayırmaktadır. Aslında gözetilen tek hedef bilgi güvenliğinin sağlanması ve bunun beraberinde piyasada iş birliği ya da ortaklık yapılmak istenen bir işletme ya da güvenilir ve kredisinin yüksek olduğu bir firmaya sahip olma yolunda ilerlemektir. Bu yolda ilerlemek için ISO 27001 bilgi güvenliği yönetim sistemi sizlere fayda sağlamaktadır. 

 

ISO 27001 belgesi sahibi bir kuruluşla iş birliği içerisinde olmak sadece o firmaya olan güveni sağlamayacak aynı zamanda sizin de kendinizi güvende hissetmenizi ve sizin de bilgilerinizin korunması anlamına da gelecektir.

Günümüz koşullarında internet kullanımı ve firmaların aktif işlerinin çoğunlukla internet altyapısı üzerinden yürütüldüğü göz önünde bulundurulduğunda, yapılan paylaşımların ne derece riske açık olduğu ve bilgi yönetimi güvenlik sistemine ihtiyaç duyulduğu daha açık şekilde anlaşılabilecektir. Bilgi güvenliği sistemi sadece internet üzerinden paylaşımlar için değil çevrimdışı kullanımlarda ve çalışanların bilgi paylaşımlarının korunmasında da aktif rol oynayacaktır. Bu bağlamda aklınıza takılan farklı sorular ve ISO 27001 belge alımı için gerekenler konusunda bilgi sahibi olmak isterseniz Devir Kalite olarak her zaman yanınızda ve sorularınızı yanıtlıyor olacağız. Bize iletişim menüsündeki telefonlarımızdan ulaşabilirsiniz.

 

ISO 27001 Temel Standartları

• Güvenlik Politikası

• Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi kapsamının belirlenmesi

• Risk değerlendirmesi

• Tespit edilen risklerin yönetimi

• Kontrol ve denetim hedefleri oluşturulmuş gerekli denetim planları

• Elde edilen sonuçların uygulanabilirliği

 

ISO 27001 dokümantasyonu kapsamında yönetimin sorumluluğu, iç denetim, sürekli iyileştirme, düzeltici ve önleyici faaliyet çalışmaları bulunmak zorundadır. ISO 27001 belgesi veren işletmelerin tüm bölümleri arasında tam bir işbirliğini şart koşar. Ele alınır tüm konuların atlanmadan değerlendirilmesi gerekmektedir.

 

ISO 27001 Belgelendirmesi İle İlgili Diğer Önemli Standartlar

• Risk değerlendirmesi

• Güvenlik politikası

• Organizasyon yapısının oluşturulması

• Kaynak yönetimi

• İnsan kaynakları güvenliği

• Fiziksel ve çevresel güvenlik şartları

• İletişim ve operasyonel faaliyetler

• Erişim izinleri ve kontolleri

• Bilgi güvenlik yazılımlarının edinimi geliştirilmesi ve bakımları

• Bilgi güvenliği olay kontrolleri

• İş akış yönetim yapısının

• Süreçler ve prosesler arası uyumluluk kontrolü

 

ISO 14001:2015 ÇEVRE GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ
ISO 14001 ÇEVRE GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ NEDİR?ISO 14001 çevre yönetim sistemi içinde yaşadığımız çevreye, doğaya etkilerimizi ele alan koruma amaçlı yönetim sistemidir.ISO 14001 BELGESIISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi belgesi ürün ve hizmetlerden oluşan faaliyet alanınızdaki işlerin çevre üzerindeki etkilerini kontrol altına alarak çevrenize zarar vermeden katkılar sağlamanız amacıyla geliştirilmiş kalite yönetim standardıdır.Çevreci firma olabilmek amacıyla gayret gösteren firma sayısı her geçen gün artmaktadır. ISO 14001 sadece ticari ve yasal zorunluluklarla değil, sosyal sorumluluk kapsamında da kendisini ispatlamak isteyen kuruluşlara yol gösterir.ISO bu amaçla ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemini uygulamaya koymuştur. ISO 14001 standardı uygulandığında ticari engellemelere veya yasal mevzuat yapısını sekteye uğratmadan işletmenin çevresel faaliyetlerini düzenler.Çevrenin korunması ve kirlenmesinin engellenmesi ISO 14001 belgesiyle amaçlanan hedeftir.ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi
Devamı »

bloglar

ISO 14001:2015 ÇEVRE GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ
GMP Belgesi
CE BELGESİ
ISO 14001: 2015 öncesi beş aşamalı çevre yönetim sistemi
BEYSU Büyükşehir kalitesi ile büyüyecek
ISO 27001 Belgelendirme Temel ve Diğer Önemli Standartlar
Kırşehir Aeü'de ISO:27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Eğitimi
İZAYDAŞ, ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi sertifikasını almaya hak kazandı