Telefon numaranızı bırakın,
ekibimiz en kısa sürede sizinle iletişime geçsin.
Adınız Soyadınız :
Telefon Numaranız :
sizi arayalım
ISO Belgeleri » ISO 9001 BELGESİ

ISO 9001 KALİTE BELGESİ

 

ISO belgesi kavramıyla, ISO Standardı kelimesi çoğunlukla yanlış anlaşılmakta veya karıştırılmaktadır.

ISO Belgesi tüm dünyada verilmekte olan kalite belgelerinin genel kullanım adıdır. ISO belgesiyle anlatılmak istenen çoğu zaman ISO 9001 belgesi olmaktadır. Anlam açısından bir eşleşme bulunmasa da bahsedilen belge ISO 9001 olmaktadır.

 

ISO 9001 almak isteyen bir firma bu tabiri iso belgesi almak olarak anlatmayı tercih etmektedir. ISO belgeleri ISO 'nun verdiği standard kodlarıyla birlikte adlandırılmaktadır. ISO 9001 standartlarının yerine getirilmesinin ardından elinize ulaşacal olan belge ISO 9001 kalite belgesidir.

 

 

ISO 9001 NEDİR? 

 

 

ISO 9001 (ISO) Uluslararası Akreditasyon Organizasyonu tarafından hazırlanan "Kalite Yönetim Sistemi"dir. ISO 9001 Kurumsal şirket olmanın yol haritasıdır.

ISO 9001 kalite standardı güncel gelişme ve ihtiyaçlara göre daima yenilenmektedir. ISO 9001, işletmeleri her yönüyle ele alır. Kurumsallaşmak üzere yapılması gerekenleri tanımlar. Dünyanın en çok bilinen ve uygulanan ISO standartıdır. ISO 9001 belgesi almadan önce kalite yönetim sistemi firmada oluşturulmuş ve uygulamaya geçilmiş olmalıdır. Sonrasında belgelendirme denetimleri yapılır. Denetimlerin sonuçlarına istinaden iso belgelendirme yapılır. Belgelendirme denetimlerinde firmanızın kolaylıkla denetimlerden geçebilmesi amacıyla kalite yönetim sistemi eksikleriniz Devir Kalite yetkili danışmanları tarafından giderilmektedir.

ISO 9001 standartının tek amacı "Müşteri Memnuniyeti" dir.

ISO 9001 Kalite belgesi 2015 revizyonuyla; değişen günümüz ihtiyaçlarına uyum sağlamaya çalışılmıştır. Gereksiz doküman yoğunluğu azaltılmıştır. Hareket ve esneklik yeteneğini güçlendirmektedir. ISO 9001 yeni revizyon standardı çok daha beğenilecek yapıya kavuşmuştur. 2016' ya kadar yapılan revizyonlar arasında, 2015 revizyonu "ISO Kalite Belgeleri'nin" en önemli değişimidir. ISO 9001 standartının revizyonu diğer tüm standardların da revizyonuna neden olacaktır.

 

 

ISO 9001:2015 NEDİR?

 

 

ISO 9001:2015; 2008 versiyonunun yenilenmiş (revize-değiştirilmiş) yeni sistemidir. 2017 yılına kadar mevcut belgeler geçerlidir. Bu zaman zarfında tüm ISO 9001 belgelerieğiştirilmiş olacaktır. ISO 9001 belgeniz yenileneceğinde firmanız ile iletişime geçilecektir.

 

 

ISO 9001 BELGESİ KAÇ YIL GEÇERLİDİR?

 

 

ISO 9001 ve diğer ISO belgelerinin geçerlilik süresi 3 yıldır. İlk belgelendirme tarihinden itibaren 3 yıl süresince geçerli olan iso 9001 kalite belgesi bu 3 yıllık süre dolduğundan 3de 2  bir maliyetle yenilenmektedir. 

Ayrıca her iso belgesi verildikten 1 yıl sonra başlamak üzere yıllık ara denetimlere sahiptir ve bu ara denetim ücretleri de yaklaşık belgelendirme fiyatının 3’te 1’i ile belge fiyatının yarısı civarındadır.

Mutlaka ilk kez ISO belgenizi teslim aldığınızda yıllık ödeyeceğiniz ara denetim rakalmarında da belgenizi alacağınız kurumla uyum halinde olmanız gerekmektedir. Devir Kalite bu nedenle başvuru ve belgelendirme aşamasında müşteri memnuniyeti sağlanıcak  şekilde tutarları kayıt altına alarak bu formların birer kopyasını başvuran firmaya teslim ederek mutabık olmayı hedeflemektedir.

 

TURKAK ONAYLI ISO 9001 BELGESİ

 

 TURKAK “Türk Akreditasyon Kurumu” kısaltması olup Uluslararası ve kamuya ait belgelendirme kurumudur. Turkak bir kamu işletmesi olup hali hazırda Türkiye’de en saygın ve güvenilir iso belgeleri Turkak onaylı iso belgesi’dir. Turkak onaylı ISO 9001 belgesi Turkak tarafından akredite edilmiş, Türkak’ın resmi sitesinde yayınlanmış çoğu özel ticari belgelendirme firmaları tarafından verilmektedir. TURKAK akreditasyonlu belgelerin maliyetleri  KOSGEB belgelendirme destekleri ile %50 ye kadar hibe desteği ile finanse edilmektedir.

 TURKAK kimdir; Kamu kurumu olmakla birlikte çoğu özel sektörde faaliyet gösteren belgelendirme kuruluşlarını akredite ederek güvenilir ve prestijli belgelendirme yapılması sağlar. Uygunsuz belge verilmesine karşı önlemler geliştirir. Yılda en az bir kez yetki verdiği kuruluşları denetleyerek kontrolünü ve güvenilirliklerini kontrol etmektedir. Türkak’ tan akredite kuruluş listesi kendi web sitesinden kolayca sorgulanarak yetki ve geçerlilik durumları kontrol edilebilir.

 

ISO 9001 BELGELENDİRME KRİTERLERİ

 

ISO 9001 kalite belgesi yönetim sistemi ISO adlı kurumun üretmiş olduğu Kalite Yönetim Standartının kodudur. ISO adı verilen standartlar örgütünün yayınlamış olduğu ISO 9001 belgelendirme şartları iso 9001 belgesi almak isteyen firma tarafından firmada uygulanarak yazılı hale getirilir. Firma hazırlıklarının tamamladıktan sonra ISO’ dan bağlantılı olarak yetki almış bir belgelendirme kuruluşu firmanızı denetler. Eğer şartlar ISO 9001 standartlarına uygun olarak hazırlanmışsa ISO 9001 belgeniz teslim edilir.

ISO 9001 belgesi firmanin ürünlerine değil yönetim yapısına verilmekte olan yönetim kalite belgesidir. Belgelendirme bir süreçtir, bu süreç sonuç odakli olmayıp sürekli olarak müşteri odaklidir. Bu durum iso 9001 belgesi alan firmalar adına çok sayıda kazanç sağlayacaktır çünkü; müşteri memnuniyeti üzerinde hakimiyet kuran ve müşterilerini iyi dinleyen işletmelerin başarı ve rekabet etme kuvvetleri çok daha yüksek olacaktır. 

ISO 9001 belgesi almadan önce belgelendirme ve danışmanlık firmaları ile randevu alarak görüşmek firmanıza fayda  sağlayacaktır. Bu şekilde sizden istenilen ve temin etmeniz gerekenleri hızlı ve etkili bir şekilde öğrenebilirsiniz.. Bu durum ilk kez ISO 9001 belgesini alırken veya sonraki yıllar içerisinde işletmenize katkı sağlayacaktır.

 

ISO 14001:2015 ÇEVRE GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ
ISO 14001 ÇEVRE GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ NEDİR?ISO 14001 çevre yönetim sistemi içinde yaşadığımız çevreye, doğaya etkilerimizi ele alan koruma amaçlı yönetim sistemidir.ISO 14001 BELGESIISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi belgesi ürün ve hizmetlerden oluşan faaliyet alanınızdaki işlerin çevre üzerindeki etkilerini kontrol altına alarak çevrenize zarar vermeden katkılar sağlamanız amacıyla geliştirilmiş kalite yönetim standardıdır.Çevreci firma olabilmek amacıyla gayret gösteren firma sayısı her geçen gün artmaktadır. ISO 14001 sadece ticari ve yasal zorunluluklarla değil, sosyal sorumluluk kapsamında da kendisini ispatlamak isteyen kuruluşlara yol gösterir.ISO bu amaçla ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemini uygulamaya koymuştur. ISO 14001 standardı uygulandığında ticari engellemelere veya yasal mevzuat yapısını sekteye uğratmadan işletmenin çevresel faaliyetlerini düzenler.Çevrenin korunması ve kirlenmesinin engellenmesi ISO 14001 belgesiyle amaçlanan hedeftir.ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi
Devamı »

bloglar

ISO 14001:2015 ÇEVRE GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ
GMP Belgesi
CE BELGESİ
ISO 14001: 2015 öncesi beş aşamalı çevre yönetim sistemi
BEYSU Büyükşehir kalitesi ile büyüyecek
ISO 27001 Belgelendirme Temel ve Diğer Önemli Standartlar
Kırşehir Aeü'de ISO:27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Eğitimi
İZAYDAŞ, ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi sertifikasını almaya hak kazandı