Telefon numaranızı bırakın,
ekibimiz en kısa sürede sizinle iletişime geçsin.
Adınız Soyadınız :
Telefon Numaranız :
sizi arayalım
ISO Belgeleri » OHSAS 18001 BELGESİ

OHSAS 18001

 

ISO OHSAS STANDARDI NEDİR?

 

OHSAS ISO tarafından değil İngiliz Standartları Enstitüsü tarafından geliştirilip yayınlanmış iş sağlığı ve güvenliği standartıdır.

 

İş yeriniz de oluşabilecek tüm detaylı risk potansiyellerini, iş kazası, yangın, iş kazası, meslek hastalıkları gibi tüm iş risklerini önceden tahmin ve detaylı incelemelerle tespit ederek, her olası risk ve kaza durumunda yapılması gerekenleri öncelikle hiç olmaması yönüyle ele almanızı, plan yapmanızı, engellemenizi, hazır olmanızı sağlamanıza yardımcı olan standarda OHSAS 18001 Standardı denir.

 

 

OHSAS 18001, ISO (Uluslararası akreditasyon kurumu) tarafından değil; İngiltere'nin kısa adı BSI olan (British Standarts Institute=İngiltere Standartlar Enstitüsü) tarafından yayınlanmış "OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği" (OHSAS) standartıdır. 18001 standardı ISO 9001 veya ISO 14001 gibi yönetim standartlarından ayıran önemli farkı OHSAS 18001 ürün veya hizmet sağlanması güvenliği yaklaşımından ziyade iş sağlığı ve güvenliğini sağlama amacına dönük hazırlanmış bir standart olmasıdır. 

 

İşyerleri ve çalışan tüm personelin iş kazalarına, yangın, deprem gibi doğal afetlere her türlü kaza riskine karşı önceden hazırlıklı, eğitimli ve bilinçli olması amacıyla yapılan tüm çalışmaları kapsar. Gerek yazılı gerek görsel anlamda tüm yapılacak planlar, işlemlerin OHSAS kapsamında dökümante edilmesinin çok sayıda faydası bulunmaktadır.

İşletmelerin OHSAS 18001 belgesi almak için ilk yapması gereken çalışma kanunen zorunlu olan risk analiz çalışmasıdır. Bunun dışında yani sonraki adımda ise iş yeri ortam ölçümlerinin yapılması gerekmektedir. İş güvenliği yapısı itinalı bir sistem ve düzende oluşturulmalıdır.

 

OHSAS 18001 BELGESİ NASIL ALINIR?

 

OHSAS 18001 ‘ e sahip olabilmek için işçi sağlığı ve işyeri güvenliği ile ilgili ulusal ve uluslararası mevzuatlara ve yasalara uyumun sağlanması şartı yerine getirilmelidir. İşyeri kalitesinin artırılması ve bu ihtiyaca karşılık sağlanan kalitenin korunması gereklidir. İşyeri hekimi uygulaması ile personelin genel sağlık düzeyleri takip altında olmalıdır. Potansiyel risk veya durumların tespit ve belirtilerek, işletmelerin insan ve işyeri sağlığının kontrol altında tutulması, acil durum eylem planlarının hazır olması ve gerekli eğitimlerin verilmesi, çalışanlara iş güvenliği eğitimlerinin verilmesi, işe yeni alınanların adaptasyon süreci altında ortama alışmasının sağlanması ve bu süre içinde eğitim ve gelişim takibinin yapılması, tüm çalışmaların kalite kayıtları ile yazı altına alınması, ilgili sektör ve çalışanlara ait meslek hastalıklarının belirlenmesi ve bu doğrultuda gerekli tedbirlerin alınması, planlamanın yapılması ve tebliğ edilmesi, iş kazası ne demektir öncelikle bu kavramın iyi anlaşılması tedbir alma noktasında ilk alınacak önlemi meydana getirmektedir.

 

İş kazası tanımlarının neredeyse tümünde “Önceden Planda Olmayan”, “Beklenmeyen Olay”, “Zarar veya Kayıp İle Sonuçlanan Beklenmedik Kazalar” olarak tanımlanmaktadır. Bu durumda iş kazalarının beklenmeyen durumundan olabilecek riskler ve alınacak önlemler adı altında yazılı duruma getirilmesi ve beklenmedik kavramının hazırlıklı olma kavramı ile değiştirilmesi şarttır. OHSAS 18001 belgesi almak nasıl alınır şartları nelerdir noktasında en önemli yegane ana madde budur. Kaza denilmesinin nedeni zaten beklenmemesidir. Bununla birlikte bir işletmede olabilecek kazalar önceden öngörülebilirse tedbir almakta mümkün olabilecektir. OHSAS belgesi almanın odağındaki konu budur. Hazırlıksız yakalandık gibi tabirlerin kullanılmadığı bir çalışma ortamı sağlanmalıdır. Çalışan eğer maskesini takmıyorsa ve bundan dolayı istenemeyen sağlık problemleri vuku buluyorsa bu beklenmedik değil tedbirsizlik sonucu oluşmuş demektir.

 

Maalesef çoğu zaman iş kazaları yeterince tedbir alınmamasından ve alışageldik davranışların normal kabul edilerek sürdürülmesinden kaynaklanmakta bu durum bir süre sonra dikkatte azalmaya ve hazin sonuçlara neden olmaktadır. Konunun bu kısmı dikkat ile ele alınmalıdır. Çünkü ciddi yaralanma hatta ölümlere ya da kalıcı sakatlanmalara neden olabilmektedir.

 

OHSAS 18001 ile ilgili daha ayrıntılı bilgi almak için Devir Kalite Belgelendirmeye ulaşabilirsiniz.

 

ISO 14001:2015 ÇEVRE GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ
ISO 14001 ÇEVRE GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ NEDİR?ISO 14001 çevre yönetim sistemi içinde yaşadığımız çevreye, doğaya etkilerimizi ele alan koruma amaçlı yönetim sistemidir.ISO 14001 BELGESIISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi belgesi ürün ve hizmetlerden oluşan faaliyet alanınızdaki işlerin çevre üzerindeki etkilerini kontrol altına alarak çevrenize zarar vermeden katkılar sağlamanız amacıyla geliştirilmiş kalite yönetim standardıdır.Çevreci firma olabilmek amacıyla gayret gösteren firma sayısı her geçen gün artmaktadır. ISO 14001 sadece ticari ve yasal zorunluluklarla değil, sosyal sorumluluk kapsamında da kendisini ispatlamak isteyen kuruluşlara yol gösterir.ISO bu amaçla ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemini uygulamaya koymuştur. ISO 14001 standardı uygulandığında ticari engellemelere veya yasal mevzuat yapısını sekteye uğratmadan işletmenin çevresel faaliyetlerini düzenler.Çevrenin korunması ve kirlenmesinin engellenmesi ISO 14001 belgesiyle amaçlanan hedeftir.ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi
Devamı »

bloglar

ISO 14001:2015 ÇEVRE GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ
GMP Belgesi
CE BELGESİ
ISO 14001: 2015 öncesi beş aşamalı çevre yönetim sistemi
BEYSU Büyükşehir kalitesi ile büyüyecek
ISO 27001 Belgelendirme Temel ve Diğer Önemli Standartlar
Kırşehir Aeü'de ISO:27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Eğitimi
İZAYDAŞ, ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi sertifikasını almaya hak kazandı