Telefon numaranızı bırakın,
ekibimiz en kısa sürede sizinle iletişime geçsin.
Adınız Soyadınız :
Telefon Numaranız :
sizi arayalım
TSE Belgesi

TSE NEDİR?

 

TSE, Türk Standartları Enstitüsü’nün kısaltılmış halidir. Üretilen ürün veya sunulan hizmetlerinizin TSE standardlarınca belirtilen minimum kalite şartlarını karşılaması gerekmektedir. Bir ürün Türk Standartları Enstitüsü’nün belirlediği minimum kalite şartlarını karşılıyor ise TSE belgesi ile belgelendirilebilir.

 

TSE STANDARDLARININ GENEL YAPISI

 

Genel yapı itibariyle TSE standartlarında, doğrudan TSE almak isteyen firmayı ilgilendiren ana şartlar; işyeri ile ilgili şartlar, personel ile ilgili şartlar olmak üzere iki ana kategoriye ayrılır. İşyeri ile ilgili şartlar içerisinde ekipmanlar, makineler, kalite yönetim sistemine bağlı dokümantasyon yapısını barındırırken, personel ile ilgili şartlar içerisinde çalışanlara ait formlar, özlük dosyaları, portör muayeneleri, sabıka kayıtları, mesleki yeterlilik belgeleri, sorumlu yönetici belgeleri gibi çalışanlara ait şartları içermektedir.

 

TSE STANDARDLARINI NASIL TEMİN EDEBİLİRİM?

 

TSE standartlarını temin edebilmek için sayfa içerisindeki iletişim bölümünden bize ulaşabilir, ofisimizi ziyaret edebilir, mail atıp bizimle telefonunuzu paylaşabilir ve size en hızlı şekilde geri dönüş yapmamıza olanak sağlayabilirsiniz. 

 

TSE BELGESİ NASIL ALINIR?

 

TSE Belgesi veya TSE HYB yani TSE Hizmet Yeterlilik Belgesi için öncelikle işinize ait ilgili standardı bulmanız ve temin etmeniz gerekir. İhtiyacınız olan TSE standardını temin ettikten sonra, bu standartta TSE' nin belgelendirme için sizden istemiş olduğu şartların tamamını görebilirsiniz. Gerekli TSE belgelendirme şartlarını ilgili standarda göre hazırlandıktan sonra TSE' ye başvuruda bulunarak belgelendirme denetimi için tarih alabilirsiniz.

TSE denetiminde denetimden geçebilmek için kendi iş alanınızdaki standartları tamamen yerine getirmiş olmalısınız ki enstitüden gelen denetçilerin denetiminize onay vermesine olanak sağlansın. Bu durum çerçevesinde denetiminiz onaylandıktan sonra belgeyi alacağınız tarihi kurum size bildirecektir. Oluşacak aksi bir durumda TSE belgesi alamazsanız kurum size denetim raporunda eksiklerinizi listeleyen bir belge verecek olup bu eksikleri giderdikten sonra tekrar bir belge talebinde bulunabilir, tekrar denetime tabi tutulabilirsiniz.

 

TSE HİZMET YERİ YETERLİLİK BELGESİ NASIL ALINIR?

 

Bu soru kendi içerisinde bir cevap niteliği taşımaktadır. TSE Hizmet Yeri Yeterlilik Belgesi hizmet verdiğiniz yerin TSE standartlarınca yeterli seviyede olması anlamına gelir. Peki bu belgeye hak kazanmak için yeterli olduğumuzu nasıl anlayacağız? Bunun için hizmet verdiğiniz sektöre özel hazırlanmış TSE standardını satın alarak, Türk Standartlar Enstitüsü' nün sizin sektörünüzle ilgili beklentilerinin neler olduğunu görebilir ve satın aldığınız standardın içerisinde yazılı şartlar için hazırlıklarınızı yapabilirsiniz. Çalışanlar ve işyeri şartlarınız TSE standardında istenenleri karşılıyorsa TSE' ye başvuruda bulunup denetimleri başarıyla geçtikten sonra "Hizmet Yeterlilik Belgesi TSE-HYB" alabilirsiniz.

 

TSE BELGESİ ALMAK ZOR MU?

 

Türk Standartları Enstitüsünün belirlediği standartları göz önünde bulundurarak bu standartlara ulaşmak doğrultusunda titizlikle, doğru ve disiplinli çalışmak sonucunda TSE belgesi alımı zor değildir. Bunun yanı sıra Hizmet Yeterlilik Belgesinin alımı TSE belgesine oranla daha kolaydır.

İş sektörünüz gereği müşterinize bir hizmet sağlıyorsanız (Örneğin; personel, öğrenci taşımacılığı vb.) başvurmanız gereken belge TSE HYB, sunduğunuz hizmetin yanı sıra bir üretim yapıyorsanız ve çeşitli ürünler imal ediyorsanız TSE belgesine başvuru yapmanız gerekmektedir.

 

ARADINIZ FAKAT İŞİNİZLE İLGİLİ STANDARDI BULAMADINIZ

 

Bu durumda ya standardı yanlış arıyor veya bulamıyorsunuz ya da sizin sektörünüze yani yaptığınız işe uygun bir TSE standardı henüz hazırlanmamış demektir. Böyle durumlarda ürünlerinize TSEK belgesi verilmektedir. TSEK belgesi almak için aslında siz TSE' ye ürününüz ile ilgili taslak sayılacak bir standart hazırlayıp sunuyorsunuz. TSE bu sizin hazırladığınız minimum şartları değerlendirerek size TSEK belgesi veriyor. Zaman içerisinde TSE bu standardları talep durumuna göre sıralayıp, güncelleyip geliştirerek TSE standardına dönüştürüyor ve yayınlıyor.

 

ISO 14001:2015 ÇEVRE GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ
ISO 14001 ÇEVRE GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ NEDİR?ISO 14001 çevre yönetim sistemi içinde yaşadığımız çevreye, doğaya etkilerimizi ele alan koruma amaçlı yönetim sistemidir.ISO 14001 BELGESIISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi belgesi ürün ve hizmetlerden oluşan faaliyet alanınızdaki işlerin çevre üzerindeki etkilerini kontrol altına alarak çevrenize zarar vermeden katkılar sağlamanız amacıyla geliştirilmiş kalite yönetim standardıdır.Çevreci firma olabilmek amacıyla gayret gösteren firma sayısı her geçen gün artmaktadır. ISO 14001 sadece ticari ve yasal zorunluluklarla değil, sosyal sorumluluk kapsamında da kendisini ispatlamak isteyen kuruluşlara yol gösterir.ISO bu amaçla ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemini uygulamaya koymuştur. ISO 14001 standardı uygulandığında ticari engellemelere veya yasal mevzuat yapısını sekteye uğratmadan işletmenin çevresel faaliyetlerini düzenler.Çevrenin korunması ve kirlenmesinin engellenmesi ISO 14001 belgesiyle amaçlanan hedeftir.ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi
Devamı »

bloglar

ISO 14001:2015 ÇEVRE GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ
GMP Belgesi
CE BELGESİ
ISO 14001: 2015 öncesi beş aşamalı çevre yönetim sistemi
BEYSU Büyükşehir kalitesi ile büyüyecek
ISO 27001 Belgelendirme Temel ve Diğer Önemli Standartlar
Kırşehir Aeü'de ISO:27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Eğitimi
İZAYDAŞ, ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi sertifikasını almaya hak kazandı